Policjanci ćwiczyli pod okiem strażaków ochotników - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ćwiczyli pod okiem strażaków ochotników

Data publikacji 29.01.2018

W minioną sobotę augustowscy Policjanci doskonalili swoje umiejętności z zakresu ratownictwa lodowego. Szkolenie zostało przeprowadzone przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej Augustów – Lipowiec.

Dodatnia temperatura powietrza może spowodować, że pokrywa lodowa na augustowskich akwenach stanie się krucha i niebezpieczna dla osób przebywających w jej rejonie. Specyfika pełnionej służby wskazuje, że zazwyczaj jako pierwsi na miejscu interwencji wobec osób pod którymi załamał się lód, są policjanci. Jest to jeden z wielu powodów dla których w minioną sobotę, funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Augustowie, doskonalili swoje umiejętności z zakresu ratownictwa lodowego. Szkolenie zostało przeprowadzone przez druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej - Augustów Lipowiec. W pierwszej części spotkania funkcjonariusze omówili m.in. sytuacje z jakimi najczęściej mogą się spotkać podczas patrolowania terenów przywodnych. Kolejnym etapem spotkania był trening praktyczny, podczas którego strażacy zaprezentowali elementy tzw. samoratownictwa. W ramach ćwiczeń zainscenizowano również interwencję policyjną, w której to osoba potrzebuje natychmiastowej pomocy. W trakcie warsztatów policjanci ćwiczyli sposoby ratowania poszkodowanego przy pomocy rzutki ratunkowej oraz innych środków ratowniczych. Następnie mundurowi wzięli udział w symulacji współdziałania służb Straży Pożarnej i Policji z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu (koła ratunkowego oraz sań lodowych).

Policjanci przypominają i ostrzegają!

Mimo, że przy brzegu lód w wielu miejscach wydaje się gruby, to kilka kroków dalej może być już bardzo cienki i kruchy. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający akwen wodny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała.

Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Jeśli idziesz na lód zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz o planowanym czasie powrotu. Nie wchodź sam na lód, upewnij się, że jest ktoś w pobliżu i w razie potrzeby, może udzielić Ci pomocy. Zabierz ze sobą telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby. Policjanci apelują również do wędkarzy, aby przebywając na pokrywie lodowej nie zapominali o swoim bezpieczeństwie. W czasie połowu ryb powinni posiadać ze sobą sprzęt asekuracyjny, np. linę przywiązaną do brzegu.

Dorosła osoba w lodowatej wodzie po minucie traci świadomość, po trzech minutach ciało nie ma już siły, by wydostać się samodzielnie z wody. Jeżeli zobaczymy kogoś kto wpadł pod lód, koniecznie zadzwońmy po pomoc.