Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Data publikacji 19.11.2018

Podlascy policjanci wykorzystują każdą okazję do tego, by edukować mieszkańców regionu na temat bezpiecznych zachowań w przestrzeni ruchu drogowego. Wczoraj, korzystając z okazji obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych funkcjonariusze spotkali się ze studentami na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Wszystko po to, aby uświadamiać uczestników ruchu drogowego o konieczności dbania o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich.

Wczoraj, na terenie Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku gościli funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, a także przedstawiciele białostockiej grupy ratowniczej „Nadzieja”. Spotkanie zorganizowano w ramach obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych oraz w związku z trwającą ogólnopolską akcją profilaktyczną pod hasłem „Nie zabijaj-Chcę żyć”.   Policjanci w swoim wystąpieniu zapoznali zebranych ze szczegółowymi danymi dot. zdarzeń drogowych na terenie miasta Białystok oraz powiatu białostockiego. Poinformowali również o najczęstszych przyczynach występowania zdarzeń w przestrzeni ruchu drogowego, przekazali również informacje w zakresie projektów profilaktycznych realizowanych przez podlaska Policję na rzecz edukacji w zakresie bezpiecznych zachowań różnych grup uczestników ruchu. Szczególne miejsce poświęcono trwającej ogólnopolskiej akcji prowadzonej pod hasłem: „Nie Zabijaj – Chcę Żyć”, która zwraca uwagę, że nadal nieprzestrzeganie przepisów, w tym przekraczanie dozwolonej prędkości, jazda po spożyciu alkoholu - to najczęstsze czynniki mające wpływ na liczbę wypadków drogowych oraz ich skutki z zaakcentowaniem, że brawura i bezmyślność na drodze często kończą się dramatem - zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy zdarzenia oraz ich rodzin. Policjanci korzystając z okazji zaapelowali do wszystkich zgromadzonych – o włączenie się w akcję poprzez świadome i odpowiedzialne zachowani a na drodze, dbanie o bezpieczeństwo, zdrowie i życie swoje oraz innych.

Z kolei przedstawiciele grupy ratowniczej „Nadzieja” przeprowadzili instruktaż z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, który cieszył się dużym zainteresowaniem.. Prelegenci przekazali środowisku akademickiemu materiały o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym dot. bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. W niedzielnej inicjatywie uczestniczyło około 80 osób.

Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, zostały zapoczątkowane w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. Natomiast w 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada - jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.