OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

OBCHODY NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Data publikacji 01.03.2019

Dziś w Białymstoku odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Udział w nich wziął Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz.

Mszą świętą w intencji poległych w walce o wolność Ojczyzny, o 8.00 w parafii wojskowej Świętego Jerzego rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej, szefowie służb mundurowych i środowisk kombatanckich. Podlaską Policję reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku nadinspektor Daniel Kołnierowicz. Po mszy odbył się Apel Pamięci upamiętniający walkę i ofiary podziemia niepodległościowego, gdzie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce oraz zapalili znicze na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada, a następnie przed pomnikiem odsłoniętym rok temu poświęconym bohaterskiej sanitariuszce Danucie Siedzikównie ps. "Inka" w Parku Planty. Złożono również kwiaty na Rynku Kościuszki, przy tablicy upamiętniającej skazywanych na śmierć żołnierzy Polski Podziemnej, umieszczonej na budynku kina „Ton” oraz pod pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w roku 2011. Corocznie obchodzony jest w dniu 1 marca. To święto upamiętniające wszystkich żołnierzy polskich formacji podziemnych, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie zaprzestali walki, zbrojnie stawiając czoła kolejnej, sowieckiej okupacji.