PODLASCY POLICJANCI UCZESTNICZYLI W AKCJI „24 – Blue RAD” - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

PODLASCY POLICJANCI UCZESTNICZYLI W AKCJI „24 – Blue RAD”

Data publikacji 28.03.2019

Podlaska Policja włączyła się do udziału w XVII edycji akcji „24 – Blue RAD”, realizowanej w ramach międzynarodowej organizacji państw członkowskich UE – RAILPOL, a przygotowanej przez członków Rady Strategicznej oraz członków Grupy Roboczej „Przestępczość & Nielegalna Migracja”.

Od wtorku do środy policjanci przeprowadzili akcje na terenie państw członkowskich organizacji RAILPOL. Głównym celem mundurowych była kontrola osób przemieszczających się na obszarze kolejowym, sprawdzanie ich tożsamości i legalności pobytu, kontrola przestrzegania przepisów porządkowych obowiązujących na obszarze kolejowym oraz przeciwdziałanie niszczeniu mienia i kradzieży elementów infrastruktury kolejowej. Każde państwo, wzorem wcześniejszych edycji, działało według własnych założeń w oparciu o indywidualne priorytety, strategię działań oraz dostępne siły i środki służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na obszarze kolejowym (pociągi, dworce, szlaki kolejowe).

W działaniach organizowanych na terenie woj. podlaskiego wzięły udział wszystkie jednostki Policji garnizonu podlaskiego, dodatkowo wsparte przez funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei oraz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku.

Policjanci przypominają, że sprawcy kradzieży złomu muszą liczyć się z wysokimi karami. Artykuł 254a Kodeksu Karnego w szczególny sposób odnosi się do kradzieży elementów infrastruktury kolejowej, ciepłowniczej czy telekomunikacyjnej. Sprawcy takich czynów muszą liczyć się z zaostrzoną odpowiedzialnością karną. W przypadku popełnienia wymienionego w artykule przestępstwa osobie takiej grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.