Motocykliści - Policja Podlaska

Motocykliści

Motocykliści

Data publikacji 06.05.2013

Jadąc motocyklem jesteś dużo bardziej narażony na uczestnictwo w wypadku, a co za tym idzie urazy spowodowane brakiem ochrony, którą zapewnia nam samochód. Dla własnego bezpieczeństwa, każdy motocyklista powinien zaopatrzyć się w profesjonalne ubranie, między innymi rękawice, kask motocyklowy i buty.

Kombinezon jednoczęściowy lub Kurtka i spodnie

Nie każdy kierujący zdaje sobie sprawę z tego, iż prawidłowo dobrane ubranie i wyposażenie motocyklisty może poprawić jego wygodę ale przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy a co za tym idzie, zmniejszyć zmęczenie które może wystąpić w czasie pokonywania długich tras. Należy pamiętać, że im mniej zmęczony kierujący, tym lepsze skupienie i szybsza reakcja na niebezpieczeństwo zaistniałe na drodze. Ubranie motocyklowe ma chronić przed uderzeniem, otarciem w czasie upadku z motocykla ponieważ wyposażony jest w ochraniacze na łokciach kolanach, plecach, biodrach oraz wzmocnione tkaniną. Ponadto odpowiednio zaprojektowane ubranie chroni motocyklistę przed słońcem, wiatrem, deszczem, uderzeniami drobnych kamieni, wylatujących spod kół innych pojazdów.

Pas nerkowy

Nie jest on konieczny gdy używamy jednoczęściowego kombinezonu, jednak gdy używamy np. samej kurtki ze stroju dwuczęściowego narażamy wtedy dolną część pleców na przewiania, co może skutkować chorobami kręgosłupa, chorobami nerek, stawów biodrowych, które z reguły maja charakter przewlekły.

Rękawice

Rękawice powinny mieć ochraniacze w miejscach narażonych na otarcia - we wnętrzu dłoni, na kostkach i na nadgarstku,  nie powinny być za luźne, ale też nie powinny uciskać dłoni. W chłodniejsze dni mają za zadanie ogrzać oraz chronić nadgarstki przed przemarznięciem i przewianiem. Dla motocyklistów powinny być wzmocnione w najbardziej podatnych na uszkodzenia miejscach. Producenci osiągają to na kilka sposobów. Najprostszym jest zastosowanie kilku warstw mocnego materiału na złączeniach kości śródręcza, wzdłuż paliczków, na zewnętrznych krawędziach dłoni i w nadgarstku. Ważnym elementem rękawic jest również mankiet o regulowanej szerokości, który można zapiąć na rękawie lub głęboko pod rękawem kurtki. Bardziej zaawansowane modele rękawic mają w newralgicznych punktach swojego rodzaju uzbrojenie wykonane z kevlaru, włókna węglowego, włókna szklanego lub PVC. W zależności od projektu, mogą one znajdować się na zewnątrz lub pod dodatkową warstwą materiału. Nie ma rękawic uniwersalnych. Podstawowy podział dotyczy pory roku. Dlatego też rozróżniamy rękawice letnie i zimowe. Różnice są oczywiste i wynikają z temperatur i warunków, jakie panują podczas danej pory roku. Letnie są cienkie i posiadają otwory wentylujące, dzięki którym dłoń nie będzie się mocno pocić. Zimowe składają się z kilku warstw, są podszyte wodoodporną i wiatroodporną, oddychająca membraną. Ich wnętrze wypełnia materiał, który będzie stanowił barierę termiczną dla niskich temperatur.

Turystyczne

Zadaniem rękawic turystycznych jest zapewnienie jak najbardziej komfortowego podróżowania na długich dystansach. Są w 100 proc. wodoodporne, mają dłuższy i bardziej obszerny mankiet oraz wszyte poduszki po wewnętrznej stronie dłoni (mogą być wypełnione specjalnym żelem, podobnie jak siodła rowerowe i motocyklowe, dzięki czemu dopasują się do kształtu dłoni i pozwalają uniknąć odcisków).

Enduro/crossowe

Bezpieczeństwo podniesione do kwadratu. Jazda motocyklem w trudnym terenie wiąże się z podwyższonym ryzykiem wypadku. Dlatego też rękawice powinny mieć wzmocnienia niemal na całej powierzchni po stronie zewnętrznej. Z reguły mają krótszy, ściśle przylegający do ciała mankiet, który jest wpuszczany pod rękaw kurtki.

SportowePodobnie jak enduro/crossowe skierowane są to odbiorców, którzy nie potrafią żyć bez adrenaliny. Na torze wyścigowym najważniejsza jest prędkość. Rękawice sportowe muszą zatem spełniać szereg warunków – mieć anatomiczny, jak najbardziej przylegający do ciała kształt, doskonałe wzmocnienia w najbardziej narażonych punktach oraz zapewnioną dobrą wentylację (np. fragmenty rękawic mogą być wykonane z perforowanej skóry albo specjalnej siatki).Żeby rękawice motocyklowe w 100 procentach spełniały swoją rolę muszą być dobrze dopasowane. Jazda w za dużych lub zbyt ciasnych rękawicach jest niebezpieczna, ponieważ mogą one ograniczać swobodę ruchu, co jest niedopuszczalne np. podczas hamowania awaryjnego, kiedy o życiu decydują ułamki sekund.

Kask

Kask motocyklowy stworzony jest w jednym, zasadniczym celu - ma przetrwać pierwsze krytyczne 4 milisekundy od uderzenia. Kask powinien być lekki, najlepiej z włókna węglowego, w razie zdarzenia drogowego powinien przejąć całą energię uderzenia w taki sposób aby głowa kierującego nie odniosła większych obrażeń. Kaski motocyklowe nie są zwykłym produktem, nie można ich tak po prostu produkować i sprzedawać, muszą one przejść testy, które potwierdzą, czy jest to produkt bezpieczny, czy też nie. Punktem odniesienia do wszelkich ocen są normy. Nas w Europie obowiązuje norma ECE 22-05. W Stanach funkcjonuje norma DOT. Poza tymi dwoma urzędowymi standardami w powszechnym użytku jest też norma Snell, a także wewnętrzne normy poszczególnych producentów. Wyróżniamy następujące typy kasków:

  • szczękowe,  idealne na każdy typ motocykla, charakteryzują się uchylną szczeką,  jedne z najbezpieczniejszych i najbardziej komfortowych, choć nie najcichszych (przez szczeliny elementów ruchomych),
  • integralne: najpopularniejsze, najbezpieczniejsze tuż przy kaskach szczękowych, wygodne choć nie tak jak kaski szczękowe które są bardziej funkcjonalne, ciche,
  • otwarte: pasują do motocykli klasycznych a coraz częściej używane są przez tzw. "skuterzystów", poręczne i lekkie, z najistotniejszych wad trzeba wymienić gorszą ochronę twarzy w przypadku upadku, przy większych prędkościach nasza twarz narażona jest na działanie wiatru, kaski te są tez dosyć głośne,
  • cross/enduro: nadają się na motocykle crossowe i z zasady tylko do jazdy w terenie, zamiast szyby mamy w nich gogle.

Jeżeli kask pozbawiony jest szyby, to należy pamiętać o ochronie oczu, do tego celu mogą posłużyć gogle lub odpowiednie okulary które powinny być wyposażone w szkła.

Buty motocyklowe

Odpowiednie obuwie motocyklowe jest odporne na wiele czynników występujących na drodze takich jak smary, oleje, błoto, woda oraz inne. Sportowe obuwie wyposażone jest w specjalne wymienne slidery służące do zabezpieczenia skórzanej części buta przed uszkodzeniami. Cała ochrona stopy jest bardzo ważna, ale ważne jest również odpowiednie dobranie buta.Jeśli obuwie będzie za małe lub nie wygodne prawdopodobne jest, że nie będziemy go używać. Tak wiec najważniejsza rzeczą jest odpowiedni dobór buta do naszej stopy. Trzeba pamiętać o tym iż buty maja chronić staw skokowy oraz piszczel.

Należy pamiętać, ze dobrze dobrany sprzęt, niejednokrotnie może nawet ocalić życie. Bezpieczeństwo własne jak tez innych użytkowników drogi powinno być na pierwszym miejscu. Poruszając się po drodze jednośladem bardzo istotna jest widoczność motocyklisty na drodze. Dlatego tak ważnym jest ubieranie jaskrawych ubrań z wszytymi elementami odblaskowymi oraz odblaskowych kamizelek.

Źródło:

http://www.bezpieczny-motocyklista.pl/

http://www.breinride.home.pl/moto/index.php?option=com_content&task=view&id=119&Itemid=49