„Bezpieczne ferie” – kontrola autokarów w Białymstoku - Aktualności -  Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Bezpieczne ferie” – kontrola autokarów w Białymstoku

Data publikacji 19.01.2016

Zbliżają się ferie na Podlasiu. Jak co roku dla policjantów białostockiej drogówki jest to czas wzmożonych kontroli autokarów, którymi będą przewożone dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek.

Każdy organizator wyjazdu może wcześniej, przed wyjazdem poprosić funkcjonariuszy o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz trzeźwości kierowcy. Dzięki temu, rodzice będą mieli większą pewność, że najmłodsi podróżują sprawnym autokarem i bezpiecznie. Funkcjonariusze podczas kontroli bardzo dokładnie i szczegółowo sprawdzają między innymi hamulce, stan ogumienia i oświetlenie pojazdu. Poza tym sprawdzają także stan trzeźwości kierowcy. Przed wyjazdem możemy skontrolować stan autokaru, korzystając ze strony www.bezpiecznyautobus.gov.pl. E-usługa pozwala w łatwy sposób potwierdzić przygotowanie autobusu do jazdy. 

Żeby podróż dziecka autokarem należała do udanych, a przede wszystkim, by była bezpieczna, przypominamy o kilku podstawowych zasadach: przed wyjazdem dziecka autokarem sprawdź, kto i gdzie organizuje jego wyjazd i pobyt. Dowiedz się, czy ktoś ze znajomych nie wysłał na wypoczynek swojej pociechy, korzystając z usług tego samego przewoźnika. Pamiętajmy, że niższa cena wynajęcia autokaru na wycieczkę nie powinna decydować o wyborze przewoźnika. Ustalmy też czy wychowawcy i opiekunowie mają odpowiednie kwalifikacje. 

Najlepiej z wyprzedzeniem, pod numerem telefonu /85/ 745-59-97 organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić autokar do kontroli. Kontrola autokaru odbywa się na ul. 1000-lecia Państwa Polskiego (teren dawnej giełdy warzywnej). Autobusy wyjeżdżające spoza granic administracyjnych miasta, będą kontrolowane w miejscu wyjazdu. Na telefony policjanci czekają co najmniej trzy dni przed wyjazdem. Należy podać godzinę, o której autobus będzie podstawiony, jego numer rejestracyjny, cel podróży oraz nazwę organizatora wycieczki.

Z uwagi na mało precyzyjne informacje na temat godziny i miejsca odjazdu autokarów – o zgłoszenia prosimy tylko organizatorów wycieczek. Każdorazowo po takiej kontroli kierowca autobusu otrzyma od policjanta dokument, który powinien okazać na żądanie organizatora wycieczki lub rodziców dzieci. 

Pamiętajmy – jeżeli mamy podejrzenia, co do kierowcy (bełkotliwa mowa, wyczuwalna woń alkoholu) lub stanu technicznego pojazdu (popękane szyby, łyse opony, wycieki płynów eksploatacyjnych itp.) natychmiast wezwijmy Policję.

Podstawowe warunki techniczne, jakie powinien spełniać autokar podczas przewozu dzieci:

- każdy pojazd musi posiadać aktualne badania techniczne, które w przypadku autobusu, przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie - co 6 miesięcy; 

- autobus powinien posiadać wyjścia awaryjne, do których dostęp nie powinien być niczym utrudniony;

- autobus powinien być wyposażony w dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, zaś druga - wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia;

- autobus powinien być wyposażony w apteczkę doraźnej pomocy; 

- autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej, w warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinny być oświetlone chyba, że są wykonane z materiału odblaskowego.

Jeżeli spotykamy się z sytuacją, w której to kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki itp…) to znak, że coś jest nie w porządku. Miejmy na uwadze, że bezpieczeństwo naszych pociech jest najważniejsze i warto czasami poczekać godzinę dłużej na przyjazd Policji by sprawdzić przed podróżą autokar i samego kierującego.

Ponadto:

- przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia w razie ewakuacji szybkie opuszczenie pojazdu (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku);

- w przejściach autobusu nie mogą znajdować się dodatkowe miejsca siedzące, a w czasie jazdy dzieci nie mogą spacerować po autobusie, stawać na siedzeniach, między siedzeniami, czy wychylać się przez okna;

- jeżeli autobus wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa – dzieci muszą mieć je zapięte.

Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę - około jednej godziny na posiłek. Pamiętajmy, by po każdej takiej przerwie sprawdzić stan liczebny dzieci. Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych dzieci. 

W sytuacji, gdy kierujący autokarem łamie elementarne zasady bezpieczeństwa (przekracza dozwoloną prędkość, wyprzedza na trzeciego, rozmawia przez telefon komórkowy nie bądźmy biernym obserwatorem jego poczynań – zdecydowanie zwróćmy mu uwagę, poinformujmy Policję.

Dojeżdżając do miejsca naszej podróży należy odpowiednio wcześniej o fakcie tym poinformować dzieci. Opiekunowie powinni zadbać, aby dzieci nie wybiegały spoza autokaru i po zakończeniu podróży w bezpieczny sposób poruszały się już jako piesi.

źródło – KMP w Białymstoku

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl