Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ratownictwo lodowe – zajęcia doskonalące

Data publikacji 22.01.2016

Załamał się lód, ktoś wpadł do wody. Na miejsce natychmiast ruszyli policjanci. Dzięki ich szybkiej reakcji i sprawnemu działaniu mężczyzna został uratowany… Na szczęście to tylko ćwiczenia, ale tego typu przypadki się zdarzają. Dlatego też białostoccy policjanci, pod okiem strażaków, ćwiczyli dzisiaj swoje umiejętności z zakresu ratownictwa lodowego.

Dzisiaj przed południem na zamarzniętym zalewie Dojlidzkim przy ul. Plażowej w Białymstoku 31 funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku oraz Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Białymstoku, pod okiem kpt. Artura Bernaziuk z Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, doskonaliło swoje umiejętności z zakresu ratownictwa lodowego. Podczas zajęć zorganizowanych przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, w pozorowanych akcjach ratowniczych, funkcjonariusze doskonalili taktykę prowadzenia takich działań oraz sprawną współpracę z innymi służbami uczestniczącymi w podobnych akcjach. Mundurowi korzystając ze specjalistycznego sprzętu ratowniczego, który jest także i na ich wyposażeniu oraz przy użyciu znajdujących się „w zasięgu ręki” innych pomocnych przedmiotów, w zaaranżowanych scenkach, wyciągali z wody osobę, pod którą załamał się lód. Ważnymi elementami, które ćwiczyli policjanci, były również umiejętności poruszania się po lodzie o różnej grubości, asekuracji ratującego i bezpiecznej ewakuacji ratowanego. 

Przypomnienie oraz utrwalenie zasad ratownictwa lodowego jest dla policjantów bardzo ważne, tym bardziej, że już od poniedziałku w województwie podlaskim rozpoczynają się ferie zimowe. To właśnie od umiejętności i szybkości działania funkcjonariuszy może zależeć czyjeś zdrowie, a nawet życie.

 

 

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony