Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konsultacje społeczne w powiecie łomżyńskim – wstępne podsumowanie

Data publikacji 18.02.2016

Dzisiaj w Łomży odbyły się kolejne już konsultacje społeczne. W spotkaniu z mieszkańcami uczestniczył Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński oraz Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Pan inspektor Daniel Kołnierowicz. Przeprowadzone na szczeblu powiatowym debaty, służyć będą poznaniu opinii lokalnej społeczności na temat ich poczucia bezpieczeństwa, a w konsekwencji pozwolą zgromadzić informacje, które znajdą się w tworzonych między innymi przez łomżyńską Policję „Mapach zagrożeń bezpieczeństwa”.

Dziś po południu w sali widowiskowej Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży, odbyła się ostatnia - z cyklu 13 zaplanowanych debat dotyczących tworzenia „Map zagrożeń bezpieczeństwa” na terenie powiatu łomżyńskiego. W spotkaniu z mieszkańcami uczestniczył Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński oraz Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Pan inspektor Daniel Kołnierowicz. Obecni byli również przedstawiciele duchowieństwa na czele z Biskupem Diecezji Łomżyńskiej – Januszem Stepnowskim, Prezydent Miasta Łomża, Starosta Powiatu Łomżyńskiego, przedstawiciele samorządów, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, szefowie służb mundurowych, przedstawiciele instytucji i podmiotów pozapolicyjnych, mieszkańcy Łomży oraz dziennikarze.

Spotkanie poprowadził Komendant Miejski Policji w Łomży – Pan młodszy inspektor Jacek Adamski, który omówił założenia prac nad „Mapą zagrożeń bezpieczeństwa” i przybliżył wszystkim cząstkowe wnioski, zebrane w oparciu o dotychczasowe spotkania zorganizowane na terenie całego powiatu. Wskazywał, że „Mapa” będzie rzetelnym odzwierciedleniem stanu faktycznego. Zawarte w niej zostaną zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane przez służby, ale i takie, które zostały dostrzeżone przez obywateli. Ponadto, będzie także służyć ocenie i optymalizacji dotychczasowych struktur służb, w tym Policji. Jak podkreślił, ”Mapa” stanie się jednym z narzędzi wymiany informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo obywateli.

W dalszej części Komendant Miejski Policji w Łomży częściowo podsumował dotychczasowe 12 spotkań z mieszkańcami, które odbyły się w ramach konsultacji społecznych na terenie Łomży i poszczególnych gmin. Przedstawił najczęściej powtarzające się miejsca zagrożone wskazywane przez uczestników debat. Są to między innymi: parkingi osiedlowe, przystanki, dworce, parki, okolice szkół, odcinki dróg i ulic, place zabaw, nieoświetlone osiedla, sklepy z alkoholem, okolice dyskotek i klubów, a także przejścia dla pieszych. Spośród najczęściej wymienianych przez respondentów zagrożeń wskazywano na; spożywanie alkoholu, wandalizm, ruch drogowy – w tym nadmierną prędkość, narkotyki, włamania, gromadzenie się młodzieży, zaczepianie przez agresywną młodzież i bezpańskie psy. Na podstawie cząstkowych wyników wiadomo już także jakich zagrożeń obawiają się mieszkańcy w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. W wypełnianych ankietach najczęściej wskazywano na obawę zagrożenia kradzieżami, a także brawurowo jeżdżących kierowców. Niepokój mieszkańców wzbudzają też wandale niszczący mienie.

Wiceminister MSWiA omawiając ideę tworzenia „Map” zaznaczył, że przedstawiona przez Policję wiedza musi być zweryfikowana poprzez konsultacje społeczne i uzupełniona o pewne szczegóły. Konsekwencją zaś będzie szczegółowa „Mapa zagrożeń bezpieczeństwa”, która powstanie na różnych szczeblach – województw, powiatów, gmin, osiedli. Podkreślał, że bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych potrzeb. Wskazywał na to, że jedną z najbardziej uciążliwych społecznie jest „przestępczość” drogowa, a na polskich drogach wciąż ginie bardzo dużo ludzi. Minister zwrócił też uwagę na sposoby rozwiązywania lokalnych problemów w kwestii podniesienia poczucia bezpieczeństwa. Ważną rolę będą stanowić dobre rozwiązania - wzorce, które funkcjonują już w niektórych gminach czy też społecznościach lokalnych. Takie wypracowane i sprawdzające się rozwiązania mogą być rekomendowane w innych częściach kraju. Jako przykład „dobrych praktyk” wskazał między innymi przedstawiony i omówiony na spotkaniu przez Wójta Gminy Łomża – Piotra Kłysa mobilny sms-owy system ostrzegania i informowania o  zagrożeniach, czy też elektroniczne rozwiązania służące uczniom i rodzicom wdrożone przez dyrektora gimnazjum w Piątnicy - Artura Wierzbowskiego, zapewniające bezpieczeństwo młodzieży w kierowanej przez niego placówce.

Kończąc swoje wystąpienie, Minister Zieliński zaznaczył, że „bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa”, dlatego też zachęcał do tworzenia „Mapy” wszystkie lokalne środowiska.

Ostatnia z zaplanowanych debat na terenie powiatu łomżyńskiego cieszyła się dużym zainteresowaniem. W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 osób.

źródło – oficer prasowy KMP w Łomży

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Film Film


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Film (format flv - rozmiar 27.31 MB)

Powrót na górę strony