Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zorganizowana grupa przestępcza rozbita

Data publikacji 19.07.2016

Zatrzymane cztery osoby, zabezpieczonych w sumie kilkanaście kilogramów gotowych środków zastępczych oraz kilkaset kilogramów prekursorów narkotykowych służących do produkcji zakazanych substancji, zlikwidowana profesjonalna kompletna linia produkcyjna do wytwarzania takich substancji, np. metaamfetaminy i dopalaczy, oraz zarzuty popełniania przestępstw polegających na nielegalnym wytwarzaniu i wprowadzaniu do obrotu substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi, sprowadzających niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób – to efekty intensywnych i żmudnych działań policjantów z Białegostoku i Słowacji, pracujących pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego KWP w Białymstoku przy udziale kryminalnych z Sokółki, pracujący pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, oraz wspomagani przez Krajową Jednostkę Antynarkotykową Krajowej Agencji Kryminalnej Prezydium Policji w Słowacji w wyniku kilkumiesięcznej intensywnej pracy rozbili zorganizowaną grupę przestępczą mającą na celu popełnianie przestępstw polegających na nielegalnym wytwarzaniu i wprowadzaniu do obrotu substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi, sprowadzających niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób. W ramach prowadzonego postępowania policjanci zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 28 do 60 lat  - mieszkańców województwa mazowieckiego.  Podejrzewani oni są o nielegalne wytwarzanie środków zastępczych oraz uczestniczenie w ich obrocie na terenie kraju. Z ustaleń mundurowych wynika, że nabywali oni również specjalne przyrządy, a następnie przystosowywali je do niedozwolonego wytwarzania takich substancji. Z dotychczasowych informacji policjantów wynika, że grupa ta działała na terenie Polski i Słowacji co najmniej od lutego tego roku. Ponadto funkcjonariusze podczas przeszukań na terenie Polski i Słowacji znaleźli i zabezpieczyli kompletną linię produkcyjną mogącą służyć do wytwarzania dowolnych substancji psychotropowych, jak też nowych substancji psychoaktywnych oraz środków zastępczych tzw. dopalaczy. W nielegalnym laboratorium mundurowi zabezpieczyli również 25 litrów substancji psychoaktywnej 3 cmc o czarnorynkowej wartości blisko pół miliona złotych. Dodatkowo w ręce funkcjonariuszy wpadło także kilkaset kilogramów prekursorów narkotykowych służących do produkcji zakazanych substancji. Do tej pory grupa ta mogła wprowadzić na polski rynek nawet ponad 100 kg zakazanej substancji o czarnorynkowej wartości nie mniejszej niż 1 100 000 zł. W miniony piątek mężczyźni zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty, a w sobotę do sądu, którego decyzją 37 i 39-latek zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Natomiast dwaj pozostali podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem, a wobec najmłodszego z nich dodatkowo został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 5 tysięcy złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania, a prowadzący w tej sprawie śledztwo, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, policjanci Wydziałów Dochodzeniowo - Śledczego oraz do walki z Przestępczością Narkotykową KWP w Białymstoku wyjaśniają wszelkie okoliczności dotyczące działalności rozbitej grupy przestępczej.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Film Zorganizowana grupa przestępcza rozbita - wideo

Pobierz plik Zorganizowana grupa przestępcza rozbita - wideo (format mp4 - rozmiar 24.05 MB)

Powrót na górę strony