„Kręci mnie bezpieczeństwo” – w Białymstoku i nie tylko… - Aktualności -  Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Kręci mnie bezpieczeństwo” – w Białymstoku i nie tylko…

Data publikacji 22.04.2017

Na terenie Podlasia zainaugurowano akcję Komendy Głównej Policji poświęconą bezpieczeństwu rowerzystów pod hasłem: „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Inauguracja wojewódzka obyła się w Białymstoku na Rynku Kościuszki i została połączona z festynem „Motoserce”.

Dzisiaj na Rynku Kościuszki w Białymstoku policjanci z Wydziałów Ruchu Drogowego oraz Wydziałów Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz białostockiej komendy miejskiej zainaugurowali akcję Komendy Głównej Policji pod hasłem: „Kręci mnie bezpieczeństwo” poświęconą rowerzystom. Inicjatywę połączono z zaplanowanym na ten dzień białostockim festynem „Motoserce”. Mundurowi przygotowali specjalne stoisko profilaktyczne poświęcone bezpieczeństwu w ruchu drogowym, na którym oprócz: porad, konkursów, możliwości znakowania mienia nie zabrakło także kwestii związanych z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. Ponadto, przedstawiciele Sekcji Doboru i Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku służyli swoja pomocą potencjalnym kandydatom, którzy chcieliby ubiegać się o przyjęcie do policyjnej formacji. Funkcjonariusze zaprezentowali również sprzęt będący na wyposażeniu policjantów pionu ruchu drogowego. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę mieszkańcom na zagadnienia związane z bezpieczną jazdą na rowerze. Praktyka policyjna wskazuje bowiem, że znajomość przepisów i ich przestrzeganie nie są najmocniejszą stroną wśród tej grupy uczestników ruchu drogowego.

Funkcjonariusze przypominają więc najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się po drogach rowerzystów.

Rowerzysta w świetle „Kodeksu drogowego” to kierujący, i tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub w postępowaniu przed sądem.

Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą:

- nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,

- przejeżdżanie przejść dla pieszych,

- nieprawidłowe wyprzedzanie,

- nieprawidłowe skręcanie,

- wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Działania prowadzone przez Policję nie ograniczają się jedynie do karania. Rowerzyści są informowani o przepisach ruchu drogowego i zagrożeniach wynikających z niestosowania się do prawa. Podczas codziennej służby policjanci uświadamiają kierujących jednośladami, jak ważną rolę w ich bezpieczeństwie odgrywają elementy odblaskowe i kaski ochronne. Funkcjonariusze cyklicznie uczestniczą także w imprezach promujących bezpieczeństwo rowerzystów oraz w akcjach prewencyjnych organizowanych na terenie szkół i przedszkoli.

Pamiętajmy, że rozpoczęcie sezonu rowerowego powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego nim, jak i innych użytkowników dróg. To również dobry moment na sprawdzenie, czy obowiązkowe wyposażenie jest sprawne i „na miejscu” czyli:

- co najmniej jeden sprawny hamulec,

- dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,

- z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające,

- z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt.

Rowerzyści muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów „Kodeksu drogowego”. Dziecko, które nie ukończyło 10 lat może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast po ukończeniu 10 roku życia może jeździć rowerem po drogach po uzyskaniu „pierwszego prawa jazdy” czyli karty rowerowej.

Więcje o tym przedsięwzięciu na stronach internetowych poszczególnych jednostek Policji woj. podlaskiego:

KMP w Suwałkach

KMP w Łomży

KPP w Augustowie

KPP w Bielsku Podlaskim

KPP w Grajewie

KPP w Hajnówce

KPP w Kolnie

KPP w Mońkach

KPP w Sokółce

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl