Kolejny eksperyment profilaktyczny na Podlasiu - Aktualności -  Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny eksperyment profilaktyczny na Podlasiu

Data publikacji 15.11.2019

Droga, policyjny radiowóz z włączonymi światłami, a mimo to, stojąca kilkadziesiąt metrów grupa pieszych jest niewidoczna. Brzmi jak niebezpieczna sytuacja na drodze, jednak to kolejny eksperyment profilaktyczny przeprowadzony przez policjantów ruchu drogowego, który ma skutecznie przekonać tę szczególną grupę użytkowników dróg – do dbania o widoczność na drodze i używanie elementów odblaskowych.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, we współpracy z żołnierzami WOT-u, po przeprowadzeniu prelekcji z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Szkole Podstawowej w Sobolewie - zorganizowali z myślą o społeczności lokalnej eksperyment profilaktyczny związany z pokazaniem mieszkańcom, jak skuteczne są odblaski w sytuacji słabej widoczności na drodze. Okres jesienno – zimowy to czas kiedy pogarszają się warunki drogowe i szybko zapada zmrok, dlatego też świadomość pieszych o konieczności bycia widocznym na drodze jest podstawowym warunkiem bycia bezpiecznym w tej wymagającej przestrzeni ruchu drogowego. W pierwszej kolejności policjanci przypomnieli zgromadzonym osobom najważniejsze kwestie związane z ich bezpieczeństwem na drodze, następnie funkcjonariusze pokazali w praktyce, jak ważne i skuteczne są elementy odblaskowe na nieoświetlonych drogach. Podczas eksperymentu, na nieoświetlonej drodze ustawiony został pojazd z włączonymi światłami, a przed nim w odległości około 35 metrów znajdowali się piesi (tym razem w rolę niechronionych uczestników ruchu drogowego pełnili żołnierze WOT-u) bez odblasków, którzy pomimo świateł samochodowych reflektorów byli na drodze niewidoczni. W prawdziwej sytuacji na drodze byłoby to bardzo niebezpieczne. Jednak chwilę później wszystko się zmieniło, ponieważ piesi nakładają na odzież wierzchnią – kamizelki. Ta sytuacja pokazała zgromadzonym, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych są elementy odblaskowe. Na zakończenie spotkania policjanci rozdali elementy odblaskowe.

Wczorajsze przedsięwzięcie, przeprowadzono w ramach przypadającego w tym roku w dniu 17 listopada - Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Pamiętajmy – w myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

  • Zdjęcie w kolorze. Na pierwszym planie radiowóz oraz policjanci i społeczność biorąca udział w eksperymencie odblaskowym.
  • OSOBY BIORĄ UDZIAŁ W EKSPERYMENCIE ODBLASKOWYM.