Nie ufaj bezGRANICznie

Handel dziećmi

Dzieciom sprzedanym ten, kto je kupił, odbiera prawo do decydowania o sobie. Stają się niewolnikami. Pracują, ale ktoś inny dostaje za ich pracę pieniądze. One nie dostają nic. Często są bite. Jeśli pracują w seksbiznesie – często są wielokrotnie gwałcone. Wiele młodych ludzi doświadczyło już takiego losu – a gdy wyjeżdżali ze swojego kraju, spodziewali się po prostu zarabiać więcej pieniędzy i poprawić życie swojej rodziny...

W rozumieniu najczęściej przywoływanych międzynarodowych aktów prawnych, wiążących także dla Polski, handel dziećmi oznacza jakiekolwiek działanie lub transakcję, w drodze której dziecko przekazywane jest przez jakąkolwiek osobę lub grupę osób za wynagrodzeniem lub jakąkolwiek inną rekompensatą.

Proceder handlu dziećmi wiąże się zawsze z innymi działaniami naruszającymi prawo. Według ogólnych informacji jest to najczęściej:

  • sprzedaż dzieci do nielegalnej adopcji;
  • wyzyskiwanie dzieci w pracy, w tym niewolnictwo i praca przymusowa;
  • wykorzystywanie na tle seksualnym;
  • wykorzystywanie do sprzedaży narkotyków albo do kradzieży;
  • handel organami w celach zarobkowych, (dane pochodzą z opracowania Igora Davor Gaon w ramach Platformy „Walka z nielegalnym handlem dziećmi w Europie”, Tirana, 19-20 stycznia 2004. Podobne informacje podaje UNICEF.)
Powrót na górę strony