Działania WRD

Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”

Data publikacji 29.07.2020

Policjanci ruchu drogowego zarówno z KWP w Białymstoku jak i KMP oraz KPP województwa podlaskiego od roku 2005 współuczestniczą w ogólnopolskiej kampanii prowadzonej pod nazwą Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Przedsięwzięcie to zostało także objęte całorocznym honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji.

W ramach kampanii realizowanych jest szereg wspólnych inicjatyw z udziałem funkcjonariuszy Policji, Straży Ochrony Kolei oraz przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. mających na celu ograniczenie liczby zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych i terenach kolejowych.

Ponadto w związku z wdrożonym od 1 czerwca 2018 roku projektem pod nazwą „Żółta Naklejka PLK” polegającym na oznakowaniu wszystkich przejazdów kolejowo-drogowych i przejść na poziomie szyn naklejką z indywidualnym numerem identyfikacyjnym przejazdu i numerami telefonów alarmowych prowadzona jest szeroko zakrojona akcja informacyjna upowszechniająca wśród społeczeństwa niniejszą inicjatywę.

Jedną z cyklicznych form współpracy są piątkowe wakacyjne akcje o charakterze edukacyjno-prewencyjnym organizowane na przejazdach pod nazwą „Bezpieczny piątek”. W miesiącu lipcu br. funkcjonariusze WRD KWP w Białymstoku, SOK w Białymstoku oraz przedstawiciele PKP wzięli udział w 4 tego typu inicjatywach na 5 przejazdach kolejowych, objęły one swoim zasięgiem 256 kierujących:

  • 3 lipca na stacji Białystok – Lewickie (75);
  • 10 lipca Jeżewo – Knyszyn (68);
  • 17 lipca – 2 stacje w m. Czarna Białostocka (na ul. Fabrycznej oraz na ul. Piłsudskiego (36,39);
  • 24 lipca – stacja Białystok – Wasilków (38).

Pośpiech, ignorancja, brawura i brak rozsądku – to najwięksi zabójcy na torach. Tarczą chroniącą kierowców przed nieszczęściem jest wiedza na temat przepisów i odpowiedzialność za siebie i innych. Poprzez szeroko zakrojone działania od lat partnerzy działańBezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” wpływają na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych i walczą o to, co najcenniejsze – ludzie zdrowie i życie.  

Powrót na górę strony