Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"STRACHY" rozpoczęły STUDENCKIE PUNKTY INFORMACYJNE

Data publikacji 19.02.2008

Spektakl „Strachy” zagrany między innymi przez kobiety, które same w swoim życiu doświadczyły przemocy rodzinnej zainaugurował „Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw”.

     Dzisiaj w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku został wystawiony spektakl „Strachy”, który wyreżyserowała Dagna Ślepowrońska. Wystąpiły w nim kobiety z terapeutycznej grupy teatralnej Centrum Praw Kobiet. Scenariusz, mówiącego o przemocy w rodzinie spektaklu oparty został na historiach z życia biorących w nim udział kobiet. To niecodzienne zdarzenie kulturalne zainaugurowało VIII już edycję „Studenckich Punktów Informacyjnych dla ofiar przemocy w rodzinie oraz członków rodzin nieletnich zagrożonych zjawiskami patologii społecznej” (SPI). Czas inauguracji tegorocznej edycji SPI nie był przypadkowy. Zbiega się on z obchodzonym w dniach od 22 do 29 lutego „Tygodniem Pomocy Ofiarom Przestępstw”. W najbliższy piątek, który jest za razem Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, w białostockich komisariatach uruchomione zostaną Studenckie Punkty Informacyjne. Dyżurować w nich będą policjanci i studenci z pięciu białostockich uczelni (Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, Nauczycielskiego Kolegium w Białymstoku Rewalidacji, Resocjalizacji i Wychowania Fizycznego, Niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku oraz Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku”.

  • Poinformują o prawach przysługujących ofiarom przestępstw.
  • Wyjaśnią, jak postępować by nie stać się ofiarą.
  • Podpowiedzą, gdzie szukać pomocy specjalistów.

     Zasadniczym celem SPI jest udzielanie pomocy prawnej oraz próba nawiązania bliższego kontaktu z ofiarami przemocy, wsparcie takich osób oraz członków ich rodzin poprzez wskazanie możliwych źródeł pomocy. Dla samych studentów uczestniczących w tym programie kontakt z ofiarami przemocy w rodzinie oraz obserwacja specyfiki pracy policjantów wzbogaca ich doświadczenie, które mogą później wykorzystać w trakcie dalszej nauki i przeszłej pracy. Młodzież, która będzie uczestniczyć w pracach „Studenckich Punktów Informacyjnych”, wcześniej została przeszkolona przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz pracowników Centrum Praw Kobiet w Warszawie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku i Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W przypadku wątpliwości studenci w czasie pełnienia dyżurów zawsze będą mogli liczyć na pomoc i wsparcie policjantów.
Studenckie Punkty Informacyjne będą działały do końca kwietnia.


  Posłuchaj - podinsp. Andrzej Baranowski
Powrót na górę strony