Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierowco Zwolnij !!!

Data publikacji 31.08.2006

Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa dotycząca zmian w zakresie organizacji kontroli ruchu drogowego. Rocznie na podlaskich drogach ginie ok. 200 osób, a około 1500 zostaje rannych. Przyczyną blisko 34% wypadków, w których giną ludzie jest nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków ruchu. Do 1/3 wszystkich wypadków dochodzi z powodu przekroczenia dozwolonej prędkości.

 

Podlaska policja dysponuje obecnie 3 fotoradarami (miasta: Białystok, Łomża, Suwałki) i 15 masztami, na których mogą one zostać umieszczone. Zakup kolejnych 3 fotoradarów dla naszego województwa oraz 15 słupów – „masztów”, sfinalizowała Komenda Główna Policji. Urząd Marszałkowski zadeklarował zakup następnego. W urządzenia te zostaną wyposażone jednostki, przez których teren przebiegają główne ciągi komunikacyjne w regionie – a więc przede wszystkim drogi krajowe nr 8 i 19: Augustów, Bielsk Podlaski i Sokółka. Tym samym, od września, każdego dnia w naszym województwie pomiar prędkości będzie realizowany przez 7 fotoradarów, które mogą zostać rozmieszczone najbardziej niebezpiecznych miejscach na podlaskich drogach. Oprócz fotoradarów należących do Policji, w niektórych miejscach w województwie (Łomża, Mały Płock, od września br. – Białystok) są usytuowane fotoradary Straży Miejskich.

 

Najskuteczniejszym narzędziem oddziaływania na kierowców łamiących prawo są radiowozy nieoznakowane z wideorejestratorami. Wszystkie tego typu radiowozy każdego dnia, poczynając od września ruszą do patrolowania 200 kilometrowego odcinka. W ten sposób w każdym województwie codziennie będzie monitorowanych kilka (3-4) najniebezpieczniejszych tras. Odcinki te w zależności od potrzeb będą zmieniane. Oprócz zarejestrowania przekroczenia prędkości policjanci z ruchu drogowego wyposażeni w wideorejestratory mogą udokumentować inne wykroczenia (np. nieprawidłowe wyprzedzanie, przekroczenie linii ciągłej itp.).

 

Niezależnie od instalowania fotoradarów, intensywnego używania radiowozów z wideorejestratorami, na drogach można będzie spotkać wyraźnie widoczne patrole z ręcznymi miernikami prędkości. Będą one tylko w wybranych, ściśle określonych miejscach (wykaz do pobrania). Miejsca te jednak mogą w zależności od stanu zagrożenia ulegać zmianom, ale zawsze będą podawane na internetowych stronach Policji. W takich punktach głównym zadaniem funkcjonariuszy będzie kontrola trzeźwość uczestników ruchu oraz sprawdzanie stanu technicznego pojazdów. Jednak nie ulega wątpliwości, że największym oddziaływaniem prewencyjnym dla kierowców będzie z daleka widoczny oznakowany radiowóz z funkcjonariuszami ruchu drogowego. Piraci drogowi będą musieli wykluczyć w swych zapędach przynajmniej kilkaset punktów zamieszczonych w wykazie.

Powrót na górę strony