Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podlascy przewodnicy psów policyjnych - vice mistrzami Polski

Data publikacji 02.10.2004

Od 27 września do 1 października trwały Kynologiczne Mistrzostwa Policji "Sułkowice 2004". Drużynę Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku reprezentowało 4 przewodników: 3 z psami patrolowo - tropiącymi i 1 z psem specjalnym, wytresowanym do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych.

Podczas zawodów rozegrano cztery konkurencje w kategorii psów patrolowo - tropiących, tj.: posłuszeństwo psów oraz pokonywanie przeszkód, ćwiczenia obrończe, w tym pościg za przestępcą i obrona przewodnika, strzelanie, tropienie śladów ludzi oraz pięć konkurencji w kategorii psów do wyszukiwania materiałów wybuchowych, tj.: wyszukiwanie materiałów wybuchowych w wagonach kolejowych, samochodach, pomieszczeniach, bagażach oraz strzelanie.

W efekcie drużyna KWP w Białymstoku zajęła drużynowo I lokatę i okazała się jednocześnie najlepszą drużyną w konkurencjach: ćwiczenia obrończe i posłuszeństwo.

W kategorii psów patrolowo-tropiących pierwszym vice mistrzem Polski został sierż. sztab. Marek Truszkowski z psem MASKA z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie. Natomiast w kategorii psów wyszkolonych do wyszukiwania materiałów wybuchowych II miejsce zajął mł. asp. Jarosław Korowaj z psem NADIR z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

W nagrodę zwycięzcy otrzymali m. in. telewizory, odtwarzacze DVD, discmany, zegarki, wyposażenie dla psów oraz nagrody pieniężne.

    Dotychczasowe wyniki drużyny przewodników psów podczas finałów mistrzostw:
  • 2001r. - 3 miejsce,
  • 2002r. - 1 miejsce oraz 1, 2, 3 miejsce indywidualnie,
  • 2003r. - 2 miejsce oraz 2 indywidualnie.

Aktualnie w garnizonie podlaskiej Policji służy 71 psów. Podlaskie psy policyjne w większości wytresowane są do pełnienia służby prewencyjnej. Posiadają także umiejętności tropienia śladów ludzi. Są też psy wyszkolone do wyszukiwania materiałów wybuchowych, zwłok ludzkich na lądzie i wodzie, narkotyków oraz do identyfikacji śladów zapachowych ludzi. Psy służbowe w 2003 roku wykorzystywane były w praktyce policyjnej w 9426 przypadkach.

Powrót na górę strony