Ostrożnie z fajerwerkami
Z policyjnych doświadczeń wynika, że sylwestrowe zabawy z fajerwerkami często kończą się tragicznie. Ofiarami nieostrożnego obchodzenia się z petardami i racami są przede wszystkim dzieci, młodzież i pijani dorośli. Policjanci i UOKiK radzą, jak bezpiecznie obchodzić się ze sztucznymi ogniami, fajerwerkami i petardami oraz ostrzegają przed sankcjami grożącymi tym wszystkim, którzy łamią prawo w tym zakresie.
KUPUJESZ – sprawdź, czy:
- Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
- Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
- Lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
- Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
- Instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.
UŻYWASZ – pamiętaj:
- Upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową.
- Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
- Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
- Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
- Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na Policję.
- Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.
Przypominamy, że sprzedawanie fajerwerków osobom do 18 roku życia jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Ponadto prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyjątkiem następujących dni: 31 grudnia oraz 1, 13 i 14 stycznia. W przypadku naruszenia tego zakazu mandat karny może wynieść nawet 500 zł.
(źródło: UOKiK, KGP, KMP w Białymstoku)