Oszukiwali seniorów metodą na “policjanta” - Aktualności - Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali seniorów metodą na “policjanta”

Data publikacji 20.03.2018

Białostoccy policjanci zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwa mieszkańców metodą na “policjanta”. Do zatrzymania 27-latka doszło na początku marca, po tym jak podając się za policjanta wyłudził od 76-latki 50 tysięcy złotych. Natomiast dwóch mieszkańców województwa dolnośląskiego podejrzanych o oszustwo seniorów na blisko 100 tysięcy złotych wpadło w ręce mundurowych w minioną niedzielę. Wszyscy usłyszeli zarzuty. Teraz ich dalszym losem zajmie się sąd.

Pod koniec lutego, tylko w ciągu dwóch dni, oszuści kilkanaście razy dzwonili i próbowali wyłudzić od białostockich seniorów oszczędności życia. Niestety, w dwóch przypadkach ich działania okazały się skuteczne. Dzięki intensywnej pracy białostockich policjantów w obu przypadkach mundurowi zatrzymali sprawców tych oszustw.

Podczas pierwszego oszustwa do 76-latki zadzwoniła z płaczem kobieta twierdząc, że jest jej córką. Oświadczyła, że miała wypadek i potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć odpowiedzialności karnej. Następnie oszustka przekazała słuchawkę mężczyźnie, który przedstawił się jako policjant i potwierdził jej wersję. Seniorka uwierzyła w przedstawioną historię i postępowała zgodnie z ich wskazówkami. 76-latka wzięła z domu 10 tysięcy złotych i poszła do banku, skąd wypłaciła kolejne 40 tysiecy złotych. Z instrukcji telefonicznej oszustów wynikało, że pieniądze ma przekazać mężczyźnie we wskazanym miejscu. Tak też uczyniła. Wnikliwa praca białostockich kryminalnych doprowadziła do zatrzymania podejrzanego 27-latka na początku marca. Mieszkaniec powiatu usłyszał zarzut oszustwa. Teraz za swój czyn odpowie przed sądem.

Kolejni dwaj oszuści wpadli w ręce mundurowych w minioną niedzielę, na terenie województwa dolnośląskiego. Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu białostockiej komendy miejskiej współpracując z policjantami z Komisariatu Policji w Świebodzicach zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwo, których schemat działania był podobny. Na telefon stacjonarny małżeństwa seniorów zadzwonił mężczyzna i podał się za policjanta. Poinformował ich, że prowadzi akcję zmierzającą do zatrzymania osób, które wzięły kredyt na ich dane. W dalszej części rozmowy oszust oświadczył, że pieniądze małżeństwa są zagrożone, a w oszustwo zamieszani są również pracownicy banku. Fałszywy policjant polecił 77-latkowi udać się do wskazanego banku w celu potwierdzenia tych informacji. W tym czasie oszust namówił starszą panią do przekazania posiadanych w domu oszczędności. Tu właśnie zaczęła się rola 19 i 30-latka. Mężczyźni przyszli do domu kobiety i odebrali pieniądze oraz biżuterię o łącznej wartości blisko 100 tysięcy złotych. Wnikliwe ustalenia pracujących nad sprawą funkcjonariuszy doprowadziły do ich zatrzymania. Podczas dalszych czynności u 19-latka mundurowi ujawnili foliowe zawiniątka z białym proszkiem o łącznej wadze blisko 65 gramów. Wstępne badanie narkotesterem wykazało, że jest to amfetamina. Mieszkańcy powiatu świdnickiego usłyszeli już zarzuty. 19-latek decyzją sądu najbliższy miesiąc spędzi w areszcie. Sprawa jest rozwojowa i policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.