Warto wiedzieć

Data publikacji 07.05.2013

WYPADEK - CZY KOLIZJA?

Zdarzenie na drodze

Wielu kierowców nie wie, jak ma się zachować widząc zdarzenie drogowe. Jedni przejeżdżają obojętnie, inni zatrzymują się, aby zobaczyć co się stało.

Dla uczestników zdarzenia liczy się każda, choćby najmniejsza pomoc, która może okazać się pomocą największą, jeśli przyjdzie w porę, co w wielu przypadkach zwiększa szanse uratowania czyjegoś zdrowia, a nawet życia.

Kiedy mamy do czynienia ze zdarzeniem drogowym, często posługujemy się dwoma pojęciami: kolizja drogowa i wypadek drogowy. Dla kierującego często te dwa pojęcia znaczą to samo, jednak tak nie jest. Większość osób często myli wypadek i kolizję nieświadomie wprowadzając w błąd służby ratunkowe wzywane na miejsce takiego zdarzenia.

Zgodnie z art. 177 Kodeksu karnego wypadek to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni. Naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni określa biegły lekarz i nie jest to jednoznaczne z okresem trwania zwolnienia lekarskiego wystawionego w związku z uczestniczeniem w zdarzeniu drogowym.

Jeśli jesteś świadkiem wypadku należy koniecznie powiadomić służby ratunkowe (Policja, Pogotowie Ratunkowe) oraz udzielić pomocy ofiarom (art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym, art. 162 Kodeksu karnego), pamiętając także o bezpieczeństwie własnym i zabezpieczeniu miejsca takiego zdarzenia przed narastaniem jego skutków. Nie wolno także zmieniać ustawienia rozbitych pojazdów, ani też zbierać z jezdni ich elementów.

Natomiast w przypadku kolizji zastosowanie ma art. 86 Kodeksu wykroczeń. O tego rodzaju zdarzeniu mówimy, gdy m. in. doszło do zetknięcia/uszkodzenia pojazdów/pojazdu, potrącenia pieszego, czy też uderzenia w zwierzę, gdzie było to wynikiem niezachowania należytej ostrożności i miało miejsce na drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a którego skutkiem są straty materialne i nie ma osób rannych.

Przy kolizji jej uczestnicy muszą bezwzględnie zadbać o bezpieczne usunięcie uszkodzonych pojazdów, aby nie stwarzały zagrożenia w ruchu drogowym i nie utrudniały tego ruchu. Jeśli nie jest to możliwe ze względu na powstałe uszkodzenia, należy koniecznie, odpowiednio do sytuacji, zabezpieczyć to miejsce do czasu ich usunięcia m. in. trójkątem ostrzegawczym i włączeniem świateł awaryjnych.

Jeżeli jesteś świadkiem zdarzenia drogowego i widzisz, że na miejscu nie ma służb ratunkowych, zatrzymaj się, zobacz co się stało i czy nie jest potrzebna pomoc. Natomiast w sytuacji, gdy odpowiednie służby są już na miejscu, nie blokuj ruchu oraz nie przeszkadzaj w wykonywaniu czynności na miejscu zdarzenia i z zachowaniem ostrożności jedź dalej. Pamiętaj także o bezwzględnym stosowaniu się do sygnałów i poleceń wydawanych przez znajdujące się tam uprawnione osoby (np. policjant, strażak).

Jeśli uczestniczysz w zdarzeniu drogowym na żądanie jego uczestnika podaj swoje dane personalne, dane właściciela lub posiadacza pojazdu i ubezpieczyciela, z którym zawarta jest umowa ubezpieczenia OC. (art. 44 ustawy Prawo o ruchu drogowym)

Jeśli uczestnicy kolizji nie decydują się na wezwanie Policji, to w takiej sytuacji jej sprawca sporządza oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które stanie się później podstawą do dochodzenia przez poszkodowanego roszczeń z polisy ubezpieczenia OC. Można użyć gotowego formularza lub sporządzić je samemu. W takim przypadku pamiętać należy, że w oświadczeniu trzeba zamieścić dane osób uczestniczących w zdarzeniu, dane pojazdów oraz pełne dane dotyczące polis ubezpieczenia OC (nazwy firm, nr polis i okresy obowiązywania), a także szczegółowy opis przebiegu zdarzenia, spis uszkodzeń pojazdów i szkic sytuacyjny.

Jak wezwać pomoc?

Zanim wezwiesz pomoc zastanów się chwilę, jakie informacje masz do przekazania. Dzwoniąc na numer alarmowy mów spokojnie i wyraźnie. Na początek podaj swoje imię i nazwisko, powiedz skąd dzwonisz. Jeśli nie orientujesz się, gdzie dokładnie się znajdujesz, powiedz skąd i w jakim kierunku jedziesz (np. droga nr 8, z Białegostoku do Suwałk lub ok. 20 km do Augustowa od strony Białegostoku) lub sprawdź kilometr drogi na najbliższym słupku hektometrycznym. Jeśli jesteś w terenie zabudowanym rozejrzyj się dookoła i podaj punkty charakterystyczne np. niedaleko jest wieża kościoła, szkoła lub duży sklep. Dokładnie powiedz ile samochodów bierze udział w zdarzeniu, podaj ich marki i nr rejestracyjne, ile osób jest rannych, czy wśród nich są dzieci, czy osoby poszkodowane są przytomne, czy masz z nimi kontakt. Sprawdź, czy z pojazdów nie wydobywają się jakieś płyny, olej lub paliwo, co w konsekwencji może spowodować zagrożenie. Nie rozłączaj się od razu, być może dyspozytor będzie chciał jeszcze o coś zapytać. Poczekaj na potwierdzenie zgłoszenia. Nie oddalaj się z miejsca zdarzenia, możesz to zrobić tylko w celu wezwania pomocy, a następnie musisz natychmiast powrócić na to miejsce.

Wezwij pomoc, być może uratujesz czyjeś życie!!!

Połączenia bezpłatne

Numer alarmowy 112 – za jego pośrednictwem zgłoszenie trafi od razu do wszystkich niezbędnych służb (np. Policja, Ratownictwo Medyczne, Straż Pożarna)

Jak uzyskać zaświadczenie o wypadku, kolizji drogowej?

Na postawie art. 217 Kodeksu postępowania administracyjnego, w celu ustalenia okoliczności zdarzenia drogowego oraz zakresu odszkodowania Policja, na wniosek instytucji (ubezpieczyciel) lub osoby zainteresowanej, wydaje zaświadczenie o zdarzeniu drogowym.

Zaświadczenia o zdarzeniach drogowych wydawane są w siedzibach właściwych Wydziałów Ruchu Drogowego Komend Miejskich i Powiatowych Policji woj. podlaskiego.

W przypadku zdarzeń zaistniałych na terenie powiatu białostockiego zaświadczenie można uzyskać w WRD KMP w Białymstoku, ul. Bema 4 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 15.00.

Powrót na górę strony