Wydarzenia

IPA w Białymstoku

Data publikacji 14.04.2005

Policja bez granic czyli jak podlascy policjanci powitali w wejście Polski do Unii Europejskiej

Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku została zaproszona przez Podlaski Urząd Wojewódzki do współorganizacji uroczystości związanych z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r.

Do przygotowań włączyła się Podlaska Grupa Wojewódzka IPA (International Police Association) czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, Region IPA Białystok. W oparciu o wcześniej zawarte kontakty międzynarodowe Podlaskiej Grupy Wojewódzkiej IPA zostali zaproszeni do uczestnictwa w uroczystości policjanci z państw przystępujących wraz z polską do UE. Zostały rozesłane zaproszenia do Sekcji Narodowych IPA: Czech, Litwy, Łotwy, Estonii i Słowacji, które zostały przyjęte.

Program pobytu delegacji zagranicznych został zaplanowany na cztery dni w okresie od 30 kwietnia 2004 do 3 maja 2004 r. przez Komitet Organizacyjny w składzie: kol. Maria Kubajewska, kol. Marzena Kaczmarek, kol. Leszek Skrodzki, kol. Sławomir Zrajkowski.

Program obejmował:

  • w dniu 30 kwietnia 2004 r. uroczystą kolację z członkami Podlaskiej Grupy Wojewódzkiej IPA, Region Białystok;
  • w dniu 1 maja 2004 r. spotkanie z kierownictwem Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku; uczestnictwo w paradzie ulicami Białegostoku, w festynie oraz w międzynarodowych patrolach policyjnych na terenie miasta;
  • w dniu 2 maja 2004 r. wyjazd do Białowieży połączony ze zwiedzaniem Rezerwatu Żubrów i Muzeum Przyrodniczego; a następnie wyjazd do Łomży i udział w spotkaniu przy ognisku z członkami Podlaskiej Grupy Wojewódzkiej IPA, Region Łomża oraz z władzami miasta;
  • w dniu 3 maja 2004 r. spotkanie z kierownictwem Komendy Miejskiej Policji w Łomży; uczestnictwo w złożeniu wieńca z okazji 213 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zwiedzanie zabytków Łomży i wizyta w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego połączona z  ćwiczeniami kontrolowanego poślizgu samochodu na placu manewrowym
  • W dniu 30 kwietnia 2004 r. do Ośrodka Wypoczynkowego Puszcza w Supraślu przybyli policjanci w mundurach oznakowanymi pojazdami z zaproszonych Sekcji Narodowych IPA: trzech przedstawicieli Sekcji IPA z Czech radiowozem marki Skoda Fabia, dwóch przedstawicieli z Sekcji IPA z Litwy radiowozem marki Audi 100; trzech przedstawicieli z Sekcji IPA z Łotwy radiowozem marki VW Passat; czworo przedstawicieli Sekcji IPA z Estonii radiowozem marki Ford Mondeo i trzech przedstawicieli Sekcji IPA ze Słowacji nieoznakowanym samochodem marki Skoda Octavia.

Uroczystą kolację integracyjną IPA Regionu Białystok zaszczycił Komendant Wojewódzki Policji mł. insp. Adam Mularz i Z-ca Komendanta Wojewódzkiego mł. insp. Andrzej Pieńczykowski, przedstawiciel Komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku Marek Gierasimiuk, przedstawiciel Komendanta Miejskiego Policji w Białymstoku podinsp. Andrzej Bednarowicz, Podinsp. Mariusz Żebrowski z Zespołem Promocji Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i honorowy Prezes Podlaskiej Grupy Wojewódzkiej IPA w Białymstoku oraz kol. Zbigniew Kulesza były Prezes PGW IPA.

Spotkanie to przybliżyło członków Sekcji Narodowych IPA i stało się początkiem wielu nowych przyjaźni. W atmosferze wspaniałej zabawy weszliśmy do Unii Europejskiej nie zauważając, że to na co czekaliśmy przez pokolenia stało się tego właśnie poranka rzeczywistością. O godz. 9.15 przybyła na sygnałach kolumna uprzywilejowanych międzynarodowych radiowozów z napisami „Politsei”, „Policija”, „Policie” wzbudzając powszechne zaciekawienie mieszkańców Białegostoku. Przybyłych zagranicznych gości w sali pamięci Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku powitał mł. insp. Adam Mularz, który zapoznał naszych przyjaciół ze strukturą garnizonu policji w Białymstoku i warunkami pracy. Goście zainteresowali się warunkami pracy oraz sprzętem, którym dysponuje podlaska policja.

Po spotkaniu uczestnicy udali się na wyznaczone miejsce parady przy ul. Krakowskiej, skąd wraz z innymi uczestnikami przejechali głównymi ulicami Białegostoku na miejsce festynu na Aleję Zakochanych. Festyn pod hasłem „Dzień Dobry Europo!” przyciągnął tłumy Białostoczan, którzy oblegali stoisko Podlaskiej Grupy Wojewódzkiej IPA w Białymstoku prezentowane przez: kol. Leszka Skrodzkiego, kol. Sławomira Zrajkowskiego, kol. Marka Kwiatkowskiego i kol. Tomasza Koszyckiego.

Na stosiku prezentowane były barwne mundury, czapki, prasa krajowa i zagraniczna o tematyce IPA oraz okolicznościowe biuletyny. Zwiedzający mieli unikalną możliwość przymierzenia zagranicznych uniformów i wykonania pamiątkowych zdjęć. Zagraniczni policjanci wzbudzali duże zainteresowanie wśród spacerujących Białostoczan, którzy prowadzili z nimi rozmowy pytając o to z jakich krajów przyjechali, jak ich zdaniem będzie wyglądała poszerzona Europa. Uroczysty nastrój udzielił się również  „naturalizowanym” Indianom (noszącym bujne wąsy, słoneczne okulary i zegarki elektroniczne), którzy w barwnych pióropuszach i strojach licznie przybyli na festyn. Ich pojawienie się świadczy, że „topór wojenny” został głęboko zakopany, a wioska indiańska rozbiła swój obóz na polanie w pobliżu Białymstoku.

Nasi goście uczestniczyli w uroczystym zasadzeniu drzewa (klonu przyjaźni) przez Marszałka Województwa Podlaskiego na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Węgierki w Białymstoku. Przedstawiciele gości mieli również przyjemność podziwiania panoramy Białegostoku z lotu ptaka, śmigłowcem należącym do garnizonu podlaskiego.

W godzinach popołudniowych zagraniczni policjanci zostali podzieleni na dwa patrole międzynarodowe, aby wspólnie z białostockimi policjantami dbać o bezpieczeństwo w mieście. Międzynarodowe patrole drogowe wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród kierowców naszego miasta, którzy mieli szczęście być kontrolowani w Unii Europejskiej i usłyszeć w pięciu językach prezentację patrolu oraz powód dokonanej kontroli w związku z dokonanym wykroczeniem. Chociaż kontrole były rygorystyczne to skończyły się na pouczeniu i symbolicznym wręczeniu symbolicznych upominków unijnych.

Podsumowaniem dnia pełnego atrakcji i emocji było spotkanie przy ognisku na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Puszcza” w Supraślu. Następnego dnia wczesnym rankiem nasi mili  goście zostali zawiezieni do Białowieży, gdzie zwiedzili rezerwat żubrów i muzeum przyrodnicze oraz degustowali potrawy podlaskiej  regionalnej kuchni.

W godzinach wieczorowych kawalkada międzynarodowych radiowozów opuściła Białystok udając się do Łomży. Na miejscu nasi goście zostali przyjęci przez Komendanta Miejskiego Policji mł. insp. Andrzeja Zarębę, Prezesa Podlaskiej Grupy Wojewódzkiej Cezarego Wyrwasa, Przewodniczącego Regionu IPA Łomża Andrzeja Suprowicza, Prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego, Księdza Mirosława Orłowskiego kapelana Diecezji Łomżyńskiej Policji, biesiadą przy ognisku na strzelnicy sportowej w Piątnicy.  Łomżyńską imprezę integracyjną uświetniły specjały regionalnej kuchni i napoje, które dostarczone zostały przez sponsorów; „Masarnię s.c. Zygmunta Łepkowskiego”, Zakład Gastronomiczny „Korona”, „Browar Łomża”, Łomżyński Klub Sportowy. Ognisko zakończyło się w późnych godzinach nocnych. Następnego dnia tj. 3 maja 2004 r. zagraniczni policjanci po spotkaniu w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży wspólnie z Komendantem Miejskim złożyli okolicznościową wiązankę pod pomnikiem w centrum miasta.  Po zakończeniu uroczystości pożegnaliśmy gorąco naszych wspaniałych gości. Ich przybycie do nas i pobyt z nami zacieśnił przyjaźń i na zawsze pozostanie w naszej pamięci w takiej historycznym momencie nie tylko dla nas Polaków ale i dla krajów, z których przyjechali nasi przyjaciele.

Zostały podjęte także deklaracje, aby co roku dzień 1 maja był okazją do wspólnych spotkań w zaprzyjaźnionych krajach.

Leszek Skrodzki
Sławomir Zrajkowski
IPA Region Białystok
Podlaska Grupa Wojewódzka
Powrót na górę strony