Aktualności

„Blackout 2026” z udziałem podlaskich policjantów

Data publikacji 12.06.2026

Podejrzany pakunek pozostawiony w pobliżu stacji elektroenergetycznej, nieuprawnione wtargnięcie na jej teren oraz atak na pracownika infrastruktury krytycznej. Między innymi takie zdarzenia zostały zainscenizowane żeby sprawdzić sposób reakcji i współdziałanie z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo podczas ćwiczeń „Blackout 2026”, które odbyły się w dniach 10-12 czerwca na terenie naszego województwa.

142 policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Białymstoku, Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, Komendy Miejskiej Policji w Łomży, Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach oraz Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku doskonaliło swoje umiejętności podczas ćwiczeń Blackout 2026. Wspólnie z innymi słuzbami i instytucjami doskonalili procedury związane z reagowaniem na zagrożenia bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej. Scenariusze zakładały m.in. działania związane z zabezpieczeniem miejsca zdarzenia, koordynacją pracy służb oraz reagowaniem na sytuacje kryzysowe. Była to okazja do sprawdzenia współpracy pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne i ochronę infrastruktury krytycznej. W działania zaangażowani byli również przedstawiciele administracji publicznej, służb specjalnych, wojska oraz operatorów sieci energetycznych. Podczas realizacji poszczególnych epizodów wykorzystywano między innymi bezzałogowe statki powietrzne, śmigłowce oraz specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas rzeczywistych działań. 

Powrót na górę strony