Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Milicja Obywatelska

Milicja Obywatelska

Data publikacji 16.02.2006

Po wyzwoleniu Białegostoku, 27 lipca 1944 r. do Białegostoku (z Lublina) przybyła grupa przedstawicieli PKWN, którym powierzono organizowanie życia społeczno – politycznego i gospodarczego w woj. białostockim. Wśród nich był ppor. Tadeusz Paszta odpowiedzialny za organizację milicji. Pierwsze komendy i posterunki MO utworzono w Białowieży, Hajnówce, Narwi i Narewce. PKWN 7 października 1944 r. wydał dekret o powołaniu Milicji Obywatelskiej, która miała za zadanie między innymi: ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego, dochodzenie i ściganie przestępstw, wykonywanie zleceń władz administracyjnych, sądów i prokuratury w zakresie prawem przewidzianym.

 

W woj. białostockim utworzono Komendę Wojewódzką Milicji Obywatelskiej i podległe komendy powiatowe oraz posterunki. Pierwszą siedzibą KW MO był budynek przy ul. Warszawskiej 50, następnie (w latach 1955 – 56) przy ul. Mickiewicza 5, a od jesieni 1957 r. gmach wybudowany przy ul. Sienkiewicza 65. Do roku 1975, tj. do czasu reformy administracyjnej kraju, KW MO w Białymstoku podlegały: Komenda Miejska MO i Komenda Powiatowa MO w Białymstoku, a także Komendy Powiatowe MO w Augustowie, Ełku, Gołdapi, Olecku, Suwałkach, Łomży, Kolnie, Grajewie, Zambrowie, Wysokiem Mazowieckiem, Bielsku Podlaskim, Dąbrowie Białostockiej, Łapach, Mońkach, Hajnówce, Siemiatyczach i Sokółce. Według nowego podziału kraju, na obszarze dawnego woj. białostockiego utworzono trzy KW MO: w Białymstoku, Łomży i Suwałkach, którym podlegały komendy powiatowe. W 1982 r. zostały wprowadzone zmiany w nazewnictwie jednostek milicyjnych, pojawiły się wojewódzkie, miejskie i rejonowe urzędy spraw wewnętrznych.

 

Kiedy w sierpniu 1989 r. Sejm na stanowisko premiera powołał Tadeusza Mazowieckiego rozpoczęły się zmiany, które zaowocowały przyjęciem tzw. pakietu ustaw policyjnych. Na mocy ustawy zniesiono Milicję Obywatelską, a w jej miejsce powołano Policję.

Powrót na górę strony