Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski? Biorę w ciemno – działania łomżyńskich policjantów

Data publikacji 28.10.2014

Łomżyńscy policjanci przypominają o odblaskach. Działania informacyjno – edukacyjne skierowane do niechronionych uczestników ruchu drogowego pn. „Odblaski? Biorę w ciemno” będą prowadzone przez mundurowych na terenie całego powiatu.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Łomży rozpoczynają działania informacyjno – edukacyjne pod nazwą „Odblaski? Biorę w ciemno!” Akcja ta ma za zadanie zwrócić uwagę niechronionych uczestników ruchu drogowego na to jak ważne jest używanie elementów odblaskowych. Zachęca także do korzystania z tych elementów nie tylko poza terenem zabudowanym, ale i w mieście – wskazując, że pieszy ubrany w ciemną kurtkę jest słabo widoczny również przy przejściu dla pieszych. Zaplanowane przez łomżyńską drogówkę działania mają za zadanie ograniczyć liczbę wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. W nadchodzących dniach policjanci będą informować o obowiązku używania elementów odblaskowych m.in na bilbordach ustawionych przy głównych ulicach miasta, jak też korzystając z innych ogólnodostępnych środków przekazu. Przygotowane przez mundurowych spoty edukacyjne zostaną wyświetlone w szkołach podczas prowadzonych prelekcji z udziałem dzieci. W ramach nadchodzących działań „Znicz 2014”, obecni w pobliżu cmentarzy policjanci czuwający nad bezpieczeństwem pieszych, będą też rozdawać ulotki informujące o „odblaskowym obowiązku”.

Przypominamy, że statystyki podlaskiej Policji wskazują na to, że okres jesienno–zimowy z uwagi na pogorszenie warunków pogodowych zwiększa zagrożenia na drogach i że to właśnie piesi stanowią w tym czasie grupę szczególnego ryzyka. Nieostrożne wejście na jezdnię, często wprost pod nadjeżdżający pojazd, przechodzenie w miejscu niedozwolonym, wejście na jezdnię przy czerwonym świetle, chodzenie nie prawidłową stroną drogi czy w końcu niedostateczna widoczność pieszego na drodze to główne przyczyny wypadków z udziałem tej grupy. W 2013 roku zaistniało 187 wypadków z udziałem pieszych, z czego 65 pieszych było sprawcami tych zdarzeń. W wyniku tych wypadków zginęły 23 osoby a 44 zostały ranne.

źródło – oficer prasowy KMP w Łomży

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony