POLICYJNI WODNIACY WIDOCZNI NA PODLASKICH AKWENACH - Aktualności -  Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

POLICYJNI WODNIACY WIDOCZNI NA PODLASKICH AKWENACH

Data publikacji 27.06.2019

Do końca sezonu letniego policyjni wodniacy będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą, kąpiących się i uprawiających sporty wodne. Jak co roku mundurowi patrolują akweny w naszym województwie na specjalnie przygotowanych i oznakowanych łodziach motorowych, wyposażonych w sprzęt ratowniczy.Policjanci udzielili pomocy już 5 osobom, które znalazły się w wodzie między innymi z powodu wywrócenia się jednostek pływających.

Wielu z nas skorzysta z aktywności fizycznej i ten czas spędzi nad wodą. Nie pozwólmy jednak na to, aby beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich. Woda nie wybacza pomyłek. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo. To już kolejny rok funkcjonowania policyjnych patroli wodnych.

Zwodowane łodzie są sprawdzone i odpowiednio wyposażone w sprzęt ratowniczy i techniczny pozwalający na prowadzenie akcji ratunkowych nawet podczas najtrudniejszych warunków pogodowych. Policjanci w województwie wykorzystują do patrolowania zbiorników wodnych 13 łodzi motorowych.

Do służby w patrolach wodnych skierowano 24 funkcjonariuszy posiadających kwalifikacje zawodowe do kierowania jednostkami pływającymi oraz uprawnienia w zakresie ratownictwa wodnego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzięki tym umiejętnościom funkcjonariusze są w stanie nie tylko szybko podjąć akcję ratowniczą, ale także udzielić pomocy osobie wydobytej z wody. Wszyscy wodniacy systematycznie przechodzą szkolenia i ćwiczenia praktyczne, których celem jest doskonalenie i podniesienie umiejętności i bezpieczeństwa działań podejmowanych w trakcie służby oraz w sytuacjach prowadzenia akcji ratunkowych.

Mundurowi będą przez cały sezon dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Ich zadaniem będzie też walka z kłusownictwem oraz prowadzenie akcji ratowniczych i profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, jak również  sprawdzanie stanu trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Do nich też turyści będą mogli się zwrócić o pomoc.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność, a także nie łączenie alkoholu z wodnymi kąpielami.

Materiał filmowy www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl

  • Policyjna motorówka zbliża się do brzegu. Widać tez pomost.
  • Policyjna motorówka płynie. Za nią widać trzciny.
  • Policjant z łodzi rzuca koło ratunkowe.
  • Policjanci wyciągają z wody tonącą kobietę.
  • Policjanci na motorówce podjęli tonącą kobietę.
  • Policjanci z patrolu wodnego stoją na motorówce.
  • Policjant z patrolu wodnego stoi na motorówce. Widać też leżące koło ratunkowe.
  • Policjant z patrolu wodnego udziela wywiadu lokalnym mediom.
  • Powiewa państwowa bandera. W tle widać oddalające się fale.
Ładowanie odtwarzacza...