Aktualności

(NIE) TRZEŹWY PONIEDZIAŁEK NA PODLASKICH DROGACH

Data publikacji 27.07.2021

Trzeźwy poniedziałek jednak nie dla wszystkich kierowców. W ciągu niespełna 6 godzin podlascy policjanci zatrzymali aż blisko 60 kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu. To bilans wczorajszych kontroli trzeźwości podlaskiej drogówki. Przypominamy, że hasło "Piłeś - Nie jedź" jest zawsze aktualne!

Wczoraj 140 policjantów, głównie z drogówki, masowo sprawdzało stan trzeźwości kierowców w całym województwie. Przez niespełna 6 godzin, w różnych punktach, skontrolowali ponad 7700 kierowców. Niestety, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak poważnym zagrożeniem na drodze jest alkohol. Policjanci zatrzymali aż 57 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu, a 33 znajdowało się w stanie nietrzeźwości. Każdy z nich to potencjalny sprawca ludzkiej tragedii. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację i refleks kierującego. Staje się on niebezpieczny nie tylko dla samego siebie, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj rano, w ręce bielskich policjantów wpadli dwaj kierowcy ciężarówek. Obaj nietrzeźwi jechali ulicami Bielska Podlaskiego. Okazało się, że 67-latek miał blisko promil alkoholu w organizmie, a zatrzymany pół godziny później 30-latek - ponad 0,7 promila. Kierowcy scanii stracili prawa jazdy. Z kolei policjanci z Kolna zatrzymali 33-letniego kierowcę volvo, który miał ponad 1, 7 promila alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że kierowca ma sądowy zakaz kierowania pojazdami za wcześniejszą jazdę pod wpływem alkoholu. Rekordzistą natomiast okazał się 52-letni kierowca hyundaia, którego zatrzymali sokólscy policjanci. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

To tylko kilka przykładów nieodpowiedzialnych zachowań. Niezależnie od wszystkiego, wsiadanie za „kółko” po alkoholu to skrajna nieodpowiedzialność. Takiego zachowania nie usprawiedliwia nic – ani to, że był to tylko jeden kieliszek czy to, że do domu było blisko. Odpowiedzialny kierowca to przede wszystkim trzeźwy kierowca, który potrafi przewidywać sytuacje na drodze i nigdy nie wsiada za kierownicę, gdy wypije alkohol.

Tylko w pierwszym półroczu podlascy policjanci zatrzymali ponad 900 kierowców pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami 18 wypadków drogowych, dlatego hasło "Piłeś - nie jedź" jest zawsze aktualne.

Relacje z działań w poszczególnych komendach Policji:

Komenda Miejska Policji w Białymstoku

Komenda Miejska Policji w Łomży

Komenda Miejska Policji w Suwałkach

Komenda Powiatowa Policji w Bielsku Podlaskim

Komenda Powiatowa Policji w Kolnie

Komenda Powiatowa Policji w Zambrowie

 

  • Policjant sprawdza trzeźwość.
  • Policjant bada trzeźwość.
  • Alkomat na desce rozdzielczej.
  • Policjant trzyma sprzęt do badania stanu trzeźwości
  • Policjantka siedzi w radiowozie i pisze
  • Na masce radiowozu leży sprzęt do badania stanu trzeźwości
Powrót na górę strony