Aktualności

BEZPIECZNY PIESZY TO WIDOCZNY PIESZY

Data publikacji 29.07.2022

Podlascy policjanci z "drogówki" zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych. To właśnie piesi są najbardziej narażeni na negatywne skutki wypadków drogowych. Od początku roku do końca czerwca osoby piesze uczestniczyły w 41 wypadkach drogowych, w których 7 osób zginęło, a 37 zostało rannych.

Wczoraj, na drogach województwa podlaskiego, 156 policjantów ruchu drogowego zwracało szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych. Funkcjonariusze przez cały dzień ujawnili 996 wykroczeń, z czego 617 zostało popełnionych przez kierowców, a 279 przez pieszych. Wobec pieszych, kierujący popełnili 108 wykroczeń.

Funkcjonariusze podkreślają, że podstawą bezpieczeństwa pieszych jest przechodzenie przez jezdnię według trzech podstawowych zasad: zatrzymania się przed jezdnią, upewnienia się co do możliwości bezpiecznego wejścia na jezdnię i dopiero po wykonaniu tych czynności – przechodzenia przez jezdnię.

Mundurowi przestrzegają jednocześnie przed korzystaniem z telefonu komórkowego podczas wykonywania tych czynności. Zachowanie takie skutkuje brakiem właściwej obserwacji sytuacji, jaka jest w danym momencie na drodze, a w konsekwencji zwiększa też ryzyko wystąpienia wypadku drogowego.

Policjanci przypominają również kierowcom, że wyprzedzanie bezpośrednio przed oraz na przejściach dla pieszych, czy omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu na oznakowanym przejściu - mogą zakończyć się tragicznie.  

 

  • policjant w trakcie działań
  • policjant z tarcza w rejonie przejścia dla pieszych
  • radiowóz w tle drzewa i niebo
  • obraz auta z videorejestratora
Powrót na górę strony