"Mam wybór... wybieram rozsądek"

Lekcja profilaktyki w Supraślu

W dniu 23 marca 2022 roku przewodnicy psów służbowych garnizonu podlaskiego wraz z psami do wyszukiwania zapachów narkotyków szkolili się na terenie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Poza doskonaleniem umiejętności czworonogów odbył się pokaz dla uczniów „Plastyka”. Zgromadzona młodzież miała okazję poznać specyfikę pracy przewodnika psa służbowego oraz zobaczyć psy „w akcji”. Psy bezbłędne odnajdowały ukryte przed nimi narkotyki, wzbudzając tym samym podziw widzów. Uczniowie w trakcie zorganizowanego spotkania mogli zaobserwować, że każdy pies wraz ze swoim przewodnikiem tworzy silny duet, co jest istotne w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa innych osób.

W wiosennej scenerii, z zabytkowymi zabudowaniami Liceum Plastycznego w tle, o prawnych i psychologicznych aspektach stosowania środków psychoaktywnych rozmawiała z uczniami wojewódzka koordynatorka ds. nieletnich sierż. szt. Agata Kalinowska. Mundurowa wskazała młodym ludziom, jakie zagrożenia niesie za sobą eksperymentowanie z substancjami psychoaktywnymi (w tym dopalaczami) oraz przybliżyła zebranym aspekty prawne związane z odpowiedzialnością karną nieletnich i problematyką uzależnień. 

W XIX-wiecznym Pałacu Bucholzów policjantka przeprowadziła szkolenie kadry pedagogicznej z procedur postępowania nauczycieli w przypadku ujawnienia nieletniego zagrożonego demoralizacją/popełniającego czyn karalny oraz w przypadku ujawnienia nieletniego posiadającego środki psychoaktywne/będącego pod wpływem alkoholu. Sierż. szt. Agata Kalinowska zaprezentowała pedagogom walizkę edukacyjną, która zawiera substancje przypominające narkotyki oraz przedmioty służące do ich zażywania.

Szkolenie i spotkania zostały zorganizowane przez funkcjonariuszy Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Powrót na górę strony