OGÓLNOPOLSKA AKCJA POLICJI WYMIERZONA W OSOBY UKRYWAJĄCE SIĘ PRZED POLSKIMI ORGANAMI ŚCIGANIA LUB WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI
Udział w zorganizowanej grupie przestępczej, handel narkotykami, oszustwa, kradzieże w włamaniem – to tylko część przestępstw za jakie poszukiwani byli przestępcy objęci krajową akcją poszukiwawczą. W dniach 13 i 14 lutego 2025 roku Komenda Główna Policji zarządziła ogólnopolską akcję, której celem było zlokalizowanie i zatrzymanie osób poszukiwanych na podstawie listów gończych i nakazów doprowadzenia wydanych przez polskie sądy i prokuratury. W czynnościach garnizonu podlaskiego udział wzięło 1042 funkcjonariuszy policji oraz 80 funkcjonariuszy straży granicznej, którzy kontrolowali możliwe miejsca przebywania 846 osób objętych działaniami poszukiwawczymi i zatrzymali 43 takie osoby.
W wyniku dwudniowych intensywnych działań na terenie województwa podlaskiego zatrzymano 43 osoby poszukiwane. Wśród nich są podejrzani lub oskarżeni o popełnienie przestępstw ale również skazani na kary pozbawienia wolności. Po zatrzymaniach trafili do aresztów śledczych lub zakładów karnych, gdzie spędzą najbliższe miesiące lub lata.
Działania prowadzone były w ścisłej koordynacji z Komendą Główną Straży Granicznej, której jednostki terenowe były bezpośrednio włączone w to przedsięwzięcie. Jednym z celów akcji było bowiem sprawdzenie legalności pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju. Wynikiem tego elementu akcji było sporządzenie 10 wniosków o wydalenie cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce.
Przygotowanie akcji zajęło policjantom kilka tygodni. W tym czasie, przy pełnej współpracy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wykonywane były czynności służbowe zmierzające do wyselekcjonowania wśród wszystkich osób poszukiwanych widniejących w policyjnych bazach, tych, którzy przebywają na terytorium Polski. Skrupulatne czynności przy użyciu najnowszych technologii oraz pełne zaangażowanie funkcjonariuszy pozwoliły na wytypowanie miejsc zamieszkania wielu osób poszukiwanych. Oprócz tego sprawdzeniom podlegały miejsca grupowania się obcokrajowców gdzie w trakcie legitymowań natrafiono na osoby poszukiwane listami gończymi, nakazami doprowadzenia czy zarządzeniami o ustalenie miejsca pobytu.
List gończy to najwyższa forma poszukiwań, która wydawana jest wtedy gdy wszystkie inne okazały się nieskuteczne. Wydawany jest przez sąd lub prokuraturę w stosunku do osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub osób zbiegłych samowolnie z aresztu lub więzienia oraz tych, którzy nie stawili się na odbycie kary pozbawienia wolności po uprawomocnieniu się wyroku skazującego lub nie powrócili do więzienia po upływie przepustki lub przerwy w odbyciu kary pozbawienia wolności, celem przymusowego doprowadzenia do zakładu karnego. Nakaz doprowadzenia dotyczy osób skazanych, które nie stawiły się do zakładu karnego, celem odbycia zasądzonej kary pozbawienia wolności. Zaś zarządzenia sądu lub prokuratora w celu ustalenia miejsca pobytu ukierunkowane są na ustalenie miejsca pobytu osób, których obecność jest niezbędna do dalszych czynności procesowych.
Kryminalni z białostockiej komendy zatrzymali poszukiwanego 33-latka. Śledczy rozpoznali mężczyznę jako osobę poszukiwaną na osiedlu Dojlidy. Dobrze znany policjantom 33-latek przez cały czas twierdził, że nie jest poszukiwany. Jak ustalili policjanci mężczyzna odbywał elektroniczny dozór, jednak w październiku ubiegłego roku zerwał urządzenie i od tamtej pory ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że jest on poszukiwany przez sąd listem gończym na 8 miesięcy za kradzieże i alimenty. 33-latek jeszcze tego samego dnia trafił do aresztu.
Mundurowi z łomżyńskiej drogówki na ulicy Wojska Polskiego w Łomży zatrzymali do kontroli mercedesa. Podczas sprawdzenia w policyjnych systemach wyszło na jaw, że 27-latek ma do odbycia karę pozbawienia wolności. Był poszukiwany zarządzeniem łomżyńskiego sądu. Od początku tego roku ciąży na nim wyrok za przestępstwa narkotykowe. Mieszkaniec gminy Łomża prosto z kontroli drogowej trafił do policyjnego aresztu. 27-latek był przygotowany na taką ewentualność, bo jak tylko funkcjonariusze rozpoczęli kontrolę zapytał czy ktoś ma mu dostarczyć torbę. Jeszcze tego samego dnia został przewieziony do zakładu karnego, gdzie spędzi najbliższe 2 lata.
Natomiast do bielskiej komendy zgłosił się 63-latek. Mężczyzna powiedział, że sąsiedzi przekazali mu informację o wizycie policjantów w jego mieszkaniu. Wiedział, że ma trafić do aresztu za kradzież. Po sprawdzeniu w systemach okazało się, że bielszczanin poszukiwany jest dwoma nakazami wydanymi przez Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim. Zgodnie z nimi miał zasądzoną karę 3 miesięcy pozbawienia wolności za kradzież perfum o wartości blisko 1400 złotych oraz 12 dni zastępczej kary aresztu również za kradzież perfum o wartości blisko 200 złotych. 63-latek został zatrzymany i tego samego dnia trafił do aresztu.
Kryminalni z grajewskiej komendy wspólnie z pogranicznikami z Augustowa zatrzymali Kolumbijczyka. Do zatrzymania doszło w Szczuczynie w mieszkaniu wynajmowanym przez obcokrajowca. W trakcie sprawdzania dokumentów mężczyzny uprawniających do pobytu w naszym kraju, okazało się 42 letni cudzoziemiec przebywał na terenie Polski nielegalnie. Mężczyzna nie spodziewał się kontroli w miejscu zamieszkania, twierdząc, że legalnie mieszka w naszym kraju. Mężczyznę zatrzymano i doprowadzono do Placówki Straży Granicznej w Augustowie.
Hajnowscy kryminalni we współpracy ze strażą graniczną zatrzymali wczoraj 2 osoby poszukiwane listami gończymi. Pierwszy z nich wpadł w ręce funkcjonariuszy wydziału kryminalnego w godzinach porannych na terenie gminy Narew. Ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości 36-latek zupełnie nie spodziewał się wizyty policjantów w jego zakładzie pracy. Teraz mężczyzna skazany przez sąd za naruszenie sądowego zakazu kierowania pojazdami najbliższy 1 rok i 10 miesięcy spędzi za kratami. Kolejny poszukiwany został zatrzymany przez łączony patrol policji i straży granicznej na terenie Hajnówki. Funkcjonariusze zauważyli 29-latka jak jechał na rowerze do pracy. Mężczyzna twierdził, że to niemożliwe, aby był poszukiwany, bo nic na ten temat nie wie. Sprawdzenie w policyjnych systemach wykazało jednak co innego. Hajnowianin był poszukiwany przez prokuraturę listem gończym za zniszczenie mienia oraz naruszenie nietykalności fizycznej policjantów. Jeszcze tego samego dnia trafił do więzienia, gdzie spędzi 30 dni.
Policjanci z monieckiej komendy w ramach swoich działań operacyjnych zatrzymali poszukiwanego mężczyznę, obywatela Bangladeszu. Zatrzymany 26- latek miał przy sobie unieważniony dokument pobytu wydany przez organy litewskie i nie miał zgody na wjazd i przebywanie na terenie Unii Europejskiej. Był bardzo zaskoczony zatrzymaniem przez policjantów. Został przekazany funkcjonariuszom straży granicznej.
Mundurowi z Dąbrowy Białostockiej ustalili natomiast, że na jednej z posesji w gminie może przebywać poszukiwany listem gończym. Sprawdzając tę informację, funkcjonariusze przed domem zauważyli mężczyznę. Po sprawdzeniu policyjnych systemach okazało się, że to poszukiwany 27-latek. Był zaskoczony wizytą policjantów i nie podejrzewał, że może być poszukiwany. Kilka dni wcześniej wrócił zza granicy. Mieszkaniec gminy Dąbrowa Białostocka miał do odbycia karę 74 dni pozbawienia wolności za zniszczenie cudzej rzeczy. 27-latek trafił już do aresztu.
Podczas tych dwudniowych wspólnych działań policji oraz straży granicznej funkcjonariusze na terenie powiatu wysokomazowieckiego zatrzymali 4 osoby nielegalnie przebywające na terytorium Polski. W jednym z lokali mieszkalnych znajdującym się na terenie gminy Sokoły mundurowi zastali trzech obywateli Uzbekistanu w wieku 37 lat, 42 lata, 49 lat. Po sprawdzeniu w systemach okazało się, że nielegalnie przebywają na terenie naszego kraju. Zostali więc zatrzymani i przekazani straży granicznej. Ponadto w jednym z lokali mieszkalnych znajdujących się na terenie miasta Wysokie Mazowieckie funkcjonariusze zastali nielegalnie przebywającą 40-latkę. Kobieta również jest obywatelem Uzbekistanu i nie spodziewała się wizyty służb.
Dane te wskazują, że działania poszukiwawcze stanowią istotny element codziennej służby kryminalnej. Niejednokrotnie wymagają włączenia znacznych sił i środków w zlokalizowanie niebezpiecznych przestępców. Ścisła współpraca komórek i jednostek organizacyjnych policji, wykorzystanie najnowszych technologii oraz zaawansowanych metod pracy operacyjnej pozwala na skuteczne lokalizowanie ukrywających się przestępców.
Podobne akcje, w które zaangażowani są policjanci z garnizonu podlaskiego, prowadzone są cyklicznie. Codziennie ustalaniem miejsc pobytu osób ściganych przez wymiar sprawiedliwości zajmują się policjanci wyspecjalizowani w sprawach poszukiwawczych. W ubiegłotygodniowych działaniach brali udział podlascy policjanci i pogranicznicy. Łącznie, przez dwa dni, w tą akcję zaangażowanych było 1042 funkcjonariuszy policji oraz 80 funkcjonariuszy straży granicznej, którzy sprawdzali możliwe miejsca przebywania 846 osób objętych działaniami poszukiwawczymi.
Opis filmu: policjanci i zatrzymani poszukiwani