Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

PODLASKA POLICJANTKA WŚRÓD OFICERÓW ŁĄCZNIKOWYCH EUROPOLU

Data publikacji 18.03.2025

Wśród funkcjonariuszy polskich organów ścigania delegowanych do Europolu, którzy spotkali się z Komendantem Głównym Policji nadinspektorem Markiem Boroniem była też nasza policjantka z garnizonu podlaskiego nadkomisarz Karolina Raciborska. Od kwietnia 2016 roku pełni służbę jako oficer łącznikowy w Europejskim Urzędzie Policji EUROPOL w Hadze.

W polskim Biurze Łącznikowym przy Europolu pełni służbę obecnie 9 oficerów łącznikowych, w tym 6 funkcjonariuszy Policji, ale również funkcjonariusze innych polskich organów ścigania, w tym Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej Ministerstwa Finansów. Ponadto, na podstawie kontraktów, w Europolu zatrudnionych jest łącznie 12 funkcjonariuszy. Wśród nich jest policjantka z naszego garnizonu. Nadkomisarz Karolina Raciborska rozpoczęła służbę w Wydziale Prewencji w Komisariacie Policji IV w Białymstoku w sierpniu 1999 roku. Przez kolejne lata zdobywała doświadczenie w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym w Komisariacie Policji III w Białymstoku, a następnie w Wydziale Wywiadu Kryminalnego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Od kwietniu 2016 roku została oficerem łącznikowym w Europejskim Urzędzie Policji EUROPOL w Hadze, gdzie do dziś pracuje. Funkcjonariusze polskich organów ścigania oddelegowani do Europolu oraz emerytowani funkcjonariusze zatrudnieni w Europolu, zajmują się analizą zagrożeń i trendów w przestępczości oraz wspierają międzynarodowe śledztwa w ramach mandatu Europolu. Śledztwa te dotyczą w szczególności przestępczości narkotykowej, fałszowania obcych walut (w tym euro) i podrabiania dokumentów, przestępstw o charakterze pedofilskim, nielegalnej migracji i handlu ludźmi oraz zbrodni wojennych. W dobie współczesnych zagrożeń i transgranicznego charakteru przestępczości, funkcjonariusze i pracownicy realizujący zadania w ramach Europolu, odgrywają kluczową rolę we współpracy pomiędzy partnerami zagranicznymi, co skutecznie przyczynia się do zwalczania przestępczości międzynarodowej. Podkreślenia wymaga fakt, że Europol to swoiste centrum wymiany i zarządzania informacjami, a strona polska ma swojego przedstawiciela, który kieruje jednostką odpowiedzialną za strategię zarządzania informacją w Europolu.

Powrót na górę strony