Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja ZIMA

Data publikacji 04.11.2014

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się wczoraj konferencja prasowa dotycząca działań podejmowanych w związku z nadchodzącą zimą. W konferencji udział wzięli m.in. Wojewoda Podlaski pan Maciej Żywno i I Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Adam Petelski.

Podczas konferencji prasowej wojewoda podlaski Maciej Żywno przedstawił działania podjęte przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w związku z nadchodząca zimą. O przygotowaniach podlaskiej policji poinformował mł. insp. Adam Petelski, I Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. O prognozach na najbliższe zimowe miesiące mówił Maciej Maciejewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Z bardzo wstępnych prognoz wynika, że zima będzie raczej łagodna, chociaż z możliwymi, stosunkowo krótkimi okresami mrozu czy dużymi opadami śniegu. Z danych przekazanych przez samorządy wynika, że w regionie mamy: 53 placówki – noclegownie, ogrzewalnie i jadłodajnie,  500 miejsc dla osób potrzebujących pomocy (300 w Białymstoku),  35 placówek gdzie można dostać ciepły posiłek i suchy prowiant, 22 placówki, które wydają odzież. Wykaz tych placówek jest dostępny na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Do samorządów i służb trafi  1500 plakatów z numerami telefonów, pod które można dzwonić by uzyskać pomoc. W upowszechnieniu informacji  pomogą również zarządcy komunikacji miejskiej. Od 31 października w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa również  bezpłatna  infolinia  800 444 989. „Nasze służby są dobrze przygotowane, ale nic nie zastąpi czujności i wrażliwości nas wszystkich.  Jeśli widzimy osobę, która potrzebuje pomocy, dzwońmy. Zainteresujmy się czy ktoś z naszych sąsiadów nie potrzebuje wsparcia, czy osoby samotne, starsze mają opał, lekarstwa” – podkreślił wojewoda podlaski Maciej Żywno. W całym regionie trwa rwa instalowanie darmowych czujek dymu. Strażacy z PSP zainstalują ich ponad 1200. Samorządy zostały zobowiązane do stałego monitorowania i przekazywania informacji dot. zagrożeń okresu zimowego. W szczególności chodzi o zwrócenie uwagi na udzielanie pomocy osobom starszym, samotnym i bezdomnym. PGE Dystrybucja S.A, Polska Spółka Gazownicza są  przygotowane na wypadek awarii sieci. PGE ma listę tak zwanych odbiorców wrażliwych. MPEC posiada odpowiednio wykwalifikowane służby techniczne zdolne do podjęcia natychmiastowych działań na wypadek awarii, w tym całodobowe Pogotowie Ciepłownicze, z telefonem alarmowym 993. W ubiegłym roku, zimą z wychłodzenia zmarło w regionie 15 osób. Cztery z nich były bezdomne,  osiem – pod wpływem alkoholu.

Więcej możesz przeczytać tutaj – (wykaz placówek udzielających wsparcia, silny mróz – porady).

W tym trudnym zimowym okresie podlascy policjanci odwiedzają osoby starsze, samotne, nadużywające alkoholu czy niezaradne życiowo. Mundurowi sprawdzają także pustostany oraz miejsca gromadzenia się bezdomnych w poszukiwaniu osób potrzebujących pomocy i narażonych na wychłodzenie organizmu.

Okres zimowy, zwłaszcza, gdy temperatury spadają poniżej zera to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Policjanci w ramach programu „Nie bądźmy obojętni” w tym czasie odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Kontrolują między innymi pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe i piwnice. Składają również wizyty u osób w podeszłym wieku, samotnych - sprawdzając, czy mieszkańcy zaopatrzeni są w opał, ciepłe ubrania oraz pożywienie. Funkcjonariusze namawiają do korzystania z noclegowni, przyparafialnych świetlic dziennego pobytu oraz informują o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje.

Podlascy policjanci ponownie apelują!!! NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI i reagujmy w tego typu sytuacjach powiadamiając odpowiednie służby. W przypadku zauważenia osób narażonych na wychłodzenie organizmu, jak najszybciej zgłośmy ten fakt Policji pod numerem telefonu 997 lub 112, pogotowiu ratunkowemu - 999, straży miejskiej – 986, bądź też zadzwońmy pod bezpłatny całodobowy numer telefonu Centrum Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku – 800 444 989.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony