Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj oszukać się „na wnuczka”!

Data publikacji 13.11.2014

Oszuści metodą „na wnuczka” modyfikują swoje sposoby działania. Wczoraj próbowali oszukać 77-letnią mieszkankę Białegostoku. Jednak kobieta wykazała się czujnością i nie dała się nabrać rzekomemu siostrzeńcowi.

Wczoraj do jednej z mieszkanek Białegostoku zadzwonił telefon. Rozmówca podawał się za siostrzeńca i prosił o pieniądze. Jednak 77-latka nie dała mu się zwieść i nie chciała kontynuować z nim rozmowy. Po tym jak mężczyzna rozłączył się, po chwili zadzwonił inny, przedstawiając się tym razem za policjanta. Powiedział kobiecie, że padła ofiarą oszusta. Jednak by oszuści nie wypłacili pieniędzy z jej konta musi podać jemu szczegółowe dane swojego rachunku bankowego wraz z kwotą. Żeby uwiarygodnić swoje słowa, oszust powiedział, że za chwilę się z nią rozłączy i prosi, żeby wykręciła numer alarmowy nie odkładając słuchawki. Po wybraniu numeru 997 w słuchawce zgłosiła się kolejna osoba, która potwierdziła wersję rzekomego policjanta i dodatkowo „połączyła” z nim rozmowę. Tym razem oszustom nie udało się. Kobieta wykazała się ogromną czujnością i nie dała się nabrać.

Faktycznie rozmówczyni wybrała numer alarmowy na klawiaturze swojego telefonu jednak zrobiła to nie odkładając wcześniej słuchawki, a tym samym nie kończąc wcześniejszej rozmowy. Naciskanie klawiszy telefonu podczas prowadzonej rozmowy z reguły nie powoduje jej zakończenia i rozpoczęcia kolejnej np. z numerem alarmowym.

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka czy wnuczki, kuzyna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba. Oszuści każą też swoim ofiarom przelewać pieniądze za granicę. 

Przypominamy!!! aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, by w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

źródło – KMP w Białymstoku

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony