Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wzorowo zareagowały i nie dopuściły, aby starszych ludzi spotkała krzywda

Data publikacji 17.12.2013

Dzisiaj Podlaski Komendant Wojewódzki Policji spotkał się z Dyrektorem Centrum Finansowego Banku Millennium S.A. Oddział w Białymstoku Panią Halina Bielnicą oraz pracującą w tym banku kasjerką. To właśnie ich ostrożność, wyczucie i właściwa reakcja na dostrzeżone zagrożenie pokrzyżowały plany naciągaczy i uchroniły dwoje starszych białostoczan przed utratą oszczędności życia. Były podziękowania, gratulacje i drobne upominki.

Tylko wzorowa postawa pracownic białostockiego oddziału Banku Millennium i ich natychmiastowa reakcja uchroniły dwoje starszych mieszkańców miasta przed staniem się ofiarami oszustów i utratą oszczędności życia. W związku z tym dzisiaj Podlaski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Sławomir Mierzwa spotkał się z Dyrektorem Centrum Finansowego Banku Millennium S.A. Oddział w Białymstoku Panią Halina Bielnicą oraz pracującą w tym banku kasjerką. Dziękując im za troskę o klientów i godną naśladownictwa, profesjonalną postawę wręczył im drobne upominki.

Do tego zdarzenia doszło w ubiegły czwartek. Wówczas do mieszkających w centrum miasta 81-letniej kobiety i jej starszego o rok małżonka zadzwonił mężczyzna. Przedstawi się jako ich kuzyn. Przekonując, że jest rzekomo ich krewnym, który znalazł się w nagłej życiowej potrzebie poprosił o pilną pożyczkę 20 tysięcy złotych. Jak się później okazało - oszust nie działał sam. Niedługo potem starsi państwo odebrali kolejny telefon. Tym razem nieznany głos w słuchawce telefonu podawał się za oficera Centralnego Biura Śledczego tropiącego dzwoniącego chwilę wcześniej oszusta. Gdy obie jego ofiary uwierzyły w tą przestępczą legendę nakazał im przelanie na wskazane konto sumy, której żądał dzwoniący poprzednio mężczyzna. Twierdził, że dzięki tej sumie zdemaskuje i zatrzyma naciągacza na gorącym uczynku. Tak pokierowani przez oszustów pokrzywdzeni poszli do banku przy ul. Piłsudskiego by przelać 20 tysięcy złotych na wskazane przez sprawców konto. Jednak plany oszustów pokrzyżowały pracownice banku, które z wcześniejszych kontaktów z Policją miały wiedzę o stosowanej przez przestępców metodzie oszustw potocznie zwanej „na wnuczka”. Gdy kasjerka zorientowała się, że chodzi właśnie „o taką” sytuację, wstrzymała dokonanie przelewu i powiadomiła o sytuacji swoje kierownictwo. Ten sygnał natychmiast został też przekazany Policji. Dopiero po wnikliwych rozmowach dyrektora banku i kasjerki ze starszymi klientami udało się uświadomić im, że ich oszczędności o mało nie trafiły w ręce bezlitosnych naciągaczy i oszustów. Ostatecznie wszelkie wątpliwości pokrzywdzonych rozwiali powiadomieni o zdarzeniu policjanci, którzy natychmiast przyjechali na miejsce zdarzenia. Teraz zajmujący się tą sprawą funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku wnikliwie wyjaśniają okoliczności zdarzenia i poszukują oszustów.

W związku z odnotowywanymi przypadkami oszustw i usiłowań takich przestępstw metodą na tzw. wnuczka już wcześniej podlascy policjanci do wszystkich banków na terenie województwa wystosowali apel, w którym zwrócili się o współpracę wskazując jednocześnie metody działania oszustów i zagrożenia, jakie z tego tytułu czyhają zwłaszcza na osoby starsze. Placówki te były również odwiedzane przez dzielnicowych, którzy zwracali uwagę na tego typu zagrożenia.

Pomimo coraz większej świadomości i ostrożności mieszkańców województwa oraz zatrzymywaniu przez policjantów sprawców takich przestępstw podlascy mundurowi nadal apelują i przypominają, że aby nie stać się ofiarą oszusta musimy zawsze działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz przede wszystkim kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za naszych bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz co jest bardzo ważne nie przekazujmy pieniędzy obcym. Nie dokonujmy żadnych przelewów finansowych, nie mając pewności do kogo pieniądze trafią. Jednak najistotniejsze jest, aby w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję.

Podstawowe zasady, dzięki którym nie staniemy się ofiarą oszusta:

  • skontaktuj się osobiście z osobą, do której pieniądze faktycznie mają trafić, a w przypadku rzekomych policjantów z dyżurnym najbliższej jednostki Policji;
  • potwierdź informację  u innych członków rodziny;
  • nigdy nie ulegaj presji czasu, którą wywierają oszuści;
  • w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że masz do czynienia z oszustem natychmiast powiadom Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ – POWIEDZ NIE!

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony