Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przestępstwom związanym z korupcją mówimy NIE

Data publikacji 18.04.2012

Chcąc uniknąć mandatu 56-latek próbował wręczyć policjantowi łapówkę. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem. W bieżącym roku w województwie podlaskim odnotowano 5 takich przestępstw. Kodeks Postępowania Karnego mówi, że każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa korupcji, ma społeczny obowiązek zawiadomienia prokuratora lub policję. Dla instytucji państwowych i samorządowych jest to obowiązek prawny.

W miniony piątek przed godziną 13.00, w miejscowości Leopoldowo funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli samochód osobowy na warszawskich numerach rejestracyjnych. Jego kierowca wyprzedzał na podwójnej linii ciągłej jadący przed nim inny pojazd. 56-letni mieszkaniec Płochocina postanowił nakłonić policjanta, by odstąpił od czynności służbowych oferując mundurowemu 100 zł, za tak zwane „przymknięcie oczu”. Mężczyzna został zatrzymany i za swoje postępowanie odpowie teraz przed sądem. Należy pamiętać, ze korupcja jest przestępstwem ściganym z urzędu i podlega karze. Kara dotyczy zarówno osoby oferującej, jak i przyjmującej korzyść majątkową lub osobistą. W zależności od wagi przestępstwa karą może być grzywna, ograniczenie wolności, a nawet pozbawienie wolności do lat 12. Sąd może także orzec tzw. środek karny w postaci: pozbawienia praw publicznych, zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej, podania wyroku do publicznej wiadomości czy wreszcie świadczenia pieniężnego na określony cel społeczny. Sąd może również orzec przepadek przedmiotów pochodzących bezpośrednio z przestępstwa oraz korzyści (lub ich równowartości), jakie sprawca osiągnął, choćby pośrednio z przestępstwa korupcyjnego. W 2011 roku w województwie podlaskim stwierdzono 64 takich przestępstw, natomiast w pierwszym kwartale 2012 roku było ich 5. Oto przykładowe przestępstwa tego typu zaistniałe na terenie naszego województwa na przełomie minionych lat:

„Łapówka za mandat” - tu czytaj więcej.

„Łapówka za promile” - tu czytaj wiecej.

„Łapówka za dowód” - tu czytaj więcej.

W ramach przepisów Kodeksu Karnego wymienionych jest kilka rodzajów nagannych zachowań podlegających karze:

- przyjęcie obietnicy lub korzyści majątkowej

- przyjęcie obietnicy lub korzyści osobistej

- żądanie korzyści osobistej lub majątkowej

Przyjęcie obietnicy lub korzyści może dotyczyć osoby sprzedajnej, albo każdej innej - przez nią wskazanej. Nie ważne, więc czy proceder ten realizowany jest osobiście, czy z pomocą pośredników – w każdym przypadku jest to przestępstwem. tu czytaj więcej

Zgłoszenia takiego należy dokonać osobiście na policji lub w prokuraturze w formie pisemnej poświadczonej własnoręcznym podpisem.Kodeks Karny mówi - Nie podlega karze sprawca przestępstwa ..., jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

Osoby, które wiedzą o przyjmowanych łapówkach prosimy o kontakt z Wydziałem do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku – telefon antykorupcyjny – /85/ 670 30 30 lub e-mail: naczelnik.wkor.kwp@bk.policja.gov.pl

Powrót na górę strony