Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

17-letni rowerzysta w szpitalu

Data publikacji 09.05.2012

17-latek z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala, po tym jak został potrącony przez citroena. Przyczyny i okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci z Komisariatu Policji w Choroszczy.

Wczoraj, o godzinie 20.40 w Fastach na ulicy Szosa Knyszyńska doszło do potrącenia rowerzysty. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że 36-latek siedzący za kierownicą citroena na nieoświetlonej drodze, poza obszarem zabudowanym potrącił 17-letniego rowerzystę. Nastolatek jechał jezdnią, mając do dyspozycji pobocze na nieoświetlonym rowerze. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał między innymi urazu biodra, wstrząśnienia mózgu oraz krwiaka głowy. Przyczyny i okoliczności tego zdarzenia ustalają policjanci z Komisariatu Policji w Choroszczy.

Podlaska Policja apeluje do wszystkich rowerzystów o ostrożność. Okres wiosenno-letni to sezon rowerowy. Mundurowi radzą cyklistom, jak dbać o własne bezpieczeństwo.

Zadbajmy o widoczność

Jeżdżąc na rowerze powinniśmy być widoczni dla innych uczestników ruchu. To, że my widzimy przejeżdżające samochody nie oznacza, że kierowcy widzą nas. Zwykle kierowcy dostrzegają rowerzystów w ostatniej chwili. Widzialność pogarsza się szczególnie w czasie deszczu, gdy asfalt jest mokry i mocno odbija światła samochodów, oślepiając kierowców. Ponadto światła samochodów jadących z przeciwka jeszcze pogarszają sytuację. Zmierzch jest szczególnie niebezpieczną porą do jazdy na rowerze. O tej porze nie widać nieoświetlonego roweru i samego rowerzysty.

Z policyjnych obserwacji i statystyk wynika, że rowerzyści niestety często nie używają świateł. Na dodatek ubierają się w ciemną odzież. W takich warunkach o wypadek jest bardzo łatwo.

W myśl przepisów kodeksu rower powinien być wyposażony w światła:

-  z przodu - jedno światło białe lub żółte ciągłe

-  z tyłu - jedno światło odblaskowe (nie może mieć kształtu trójkąta) oraz jedno światło pozycyjne, które może być migające.

Dopuszczalne jest też stosowanie świateł odblaskowych barwy żółtej:

-  zamontowanych na bocznych płaszczyznach koła z zastrzeżeniem, że z każdego boku roweru powinny być widoczne dwa światła: na kole przednim i tylnym

-  na pedałach roweru.

Odzież ostrzegawcza

Aby rowerzysta był widoczny, powinien pamiętać o odblaskowych dodatkach do ubioru. Opaski odblaskowe nałożone na nogi i ręce są widoczne dla kierowców z każdej niemal strony (zwłaszcza te na nogach, które podczas pedałowania od razu informują kierowcę, że przed nimi jedzie rowerzysta).

Zasady korzystania z drogi przez rowerzystę

Rowerzysta ma obowiązek korzystać z istniejącej drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych. Gdy nie ma drogi dla rowerów, wówczas rowerzysta powinien w pierwszej kolejności korzystać z pobocza, jednocześnie pamiętając o wciąż obowiązującej zasadzie nakazującej zrezygnować z jazdy poboczem, o ile jazda rowerem utrudniłaby poruszanie się pieszych lub też, gdy pobocze nie nadaje się do jazdy. Nowe przepisy umożliwiają możliwość korzystania przez rowerzystów także z chodnika jednak tylko, gdy wystąpią ku temu odpowiednie przesłanki. I tak dopuszczona jest jazda rowerem po chodniku, m.in., gdy warunki pogodowe: śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni. Kierujący rowerem jadąc po chodniku jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony