Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„To Moja Decyzja”

Data publikacji 10.12.2012

Uczniowie białostockich gimnazjów wcale nie muszą wagarować czy eksperymentować z używkami. Warto im uświadomić, że to niewłaściwy wybór, który do niczego nie prowadzi. Właśnie w tym celu białostoccy policjanci stworzyli pilotażowy program „To Moja Decyzja”.

Propozycją na zminimalizowanie zachowań ryzykownych młodzieży jest realizacja projektu prewencyjnego „To moja decyzja” - pierwszego takiego programu w kraju. Zmierza on do wypełnienia luki w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich - z jednej strony pokazuje i wprowadza możliwość dopełnienia dotychczasowej metodyki pracy z nieletnimi o kolejne elementy, z drugiej poprzez chęć stworzenia współpracy z instytucjami zajmującymi się pomocą nieletnim, stara się jak najefektywniej wykorzystać zaangażowanie każdej z nich.

Projekt został opracowany przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i realizowany jest wspólnie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Integracji Dzieci i Młodzieży „Przyjaciele z Osiedla” z Białegostoku.

Inicjatywa ta poprzez aktywne włączenie samego nieletniego w proces decydowania o swoim losie, uczy go brania odpowiedzialności za siebie i powoduje, że chętniej podejmuje się realizacji działań, w ustalaniu których brał udział. Wymieniony środek wychowawczy w postaci wykonania określonych zajęć na rzecz społeczności lokalnej znajduje się w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, ale nie jest lub jest rzadko przez sądy stosowany. Propozycja Podlaskiej Policji wskazuje, że jest możliwe wykonanie przedmiotowego środka rozwiązaniami typu wychowawczego.

W związku z powyższym od października 2012 roku do 31 stycznia 2013 roku na terenie Publicznego Gimnazjum nr 18 w Białymstoku realizowany jest pilotaż projektu „To moja decyzja” – zastosowanie elementów sprawiedliwości naprawczej w systemie probacyjnym wobec nieletnich.

Uczniowie przejawiający zachowania ryzykowne, zgłaszani są przez wychowawców bądź psychologa szkolnego pod opiekę pedagogów ze stowarzyszenia „Przyjaciele z Osiedla” na okres miesiąca, czyli czterech spotkań, odbywających się w dniu wolnym od zajęć dydaktycznych (w sobotę). Rodzicom oraz uczniom przedstawiany jest regulamin projektu, którego wynikiem jest zaakceptowanie jego warunków. Nieletni w celu realizacji postanowień zawartych w regulaminie, polegających na wykonaniu określonych zajęć na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, kierowani są do pedagogów stowarzyszenia, którzy współpracując z psychologiem szkolnym oraz z rodziną ucznia przestrzegają wypełniania uzgodnionych warunków regulaminu. Pedagodzy, przed wykonaniem określonego zajęcia, przeprowadzają z nieletnimi rozmowę jako element pedagogizacji, podczas której wykorzystują dialog motywujący mający na celu uświadomienie nieletnim konsekwencji prawnych oraz zmianę społeczną. Podczas pierwszych zajęć uczniowie otrzymują także edukację prawną, przekazaną w formie wspólnej dyskusji i omawiania problemowych sytuacji. Następnie uczniowie uczestniczą w zajęciach na rzecz społeczności lokalnej.

Można więc przyjąć, że wprowadzenie do postępowania z nieletnimi elementów sprawiedliwości naprawczej, powinno wpłynąć na obniżenie ryzyka podejmowania zachowań problemowych, będzie więc jednym z elementów jej przeciwdziałania.

Efektywność projektu „To moja decyzja” zapewniona jest poprzez realizację praktycznych celów, które są osiągane w krótkim czasie, czyli treningu przez pracę. Skuteczność jego realizacji zapewnia także połączenie oddziaływań skierowanych wobec dzieci z konsultacjami dla rodziców, które przybierają formę adekwatną do oczekiwań rodzica - „pomocy kryzysowej”, wsparcia, wspólnego monitorowania postępów w zmianie zachowania dziecka, itp..

W dalszej perspektywie, po dokonaniu analizy pilotażowego projektu, rezultaty zostaną przedstawione sędziom rodzinnym, a projekt zostanie rozszerzony na inne szkoły gimnazjalne.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony