Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Semafor”

Data publikacji 09.06.2011

Prawie wszystkie wypadki na przejazdach kolejowych powodują nieostrożni kierowcy. Samochód nie ma żadnych szans w spotkaniu z lokomotywą, a podróżujący w nich ludzie najczęściej doznają poważnych obrażeń ciała lub giną. Jak zachowują się kierowcy na takich przejazdach sprawdzali wczoraj, w całym województwie w ramach akcji „Semafor”– podlascy policjanci.

Wczoraj od rana policjanci z podlaskiej „drogówki” prowadzili akcję „Semafor”. W jej ramach, kontrolowali zachowanie kierowców na przejazdach kolejowych w całym województwie. W działaniach uczestniczyło ponad 80 mundurowych, którzy skontrolowali blisko 400 pojazdów. W rezultacie funkcjonariusze ujawnili prawie 230 wykroczeń, z czego niespełna 40 dotyczyło niestosowania się przez kierujących do znaku „STOP”. Policjanci ukarali mandatami ponad 200 osób. Dodatkowo zatrzymali 8 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu. Niechlubnym rekordzistą okazał się zatrzymany przez funkcjonariuszy drogówki z Komendy Wojewódzkiej w Białegostoku jadący Oplem 39-latek. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 2,6 promile alkoholu w organizmie. Ponadto okazało się, że mężczyzna wspólnie z podróżującymi z nim dwoma nietrzeźwymi znajomymi chwile wcześniej ukradł pieniądze z kasy jednej ze stacji LPG na terenie miasta. Wszyscy trafili do policyjnego aresztu.

Statystyki wskazują, że większość zdarzeń drogowych, do których dochodzi na torach powodują nieostrożni kierowcy. Jedną z głównych przyczyn tych wypadków jest niezastosowanie się do znaku „STOP” oraz wjechanie na tory, gdy zapory są już opuszczane. Z policyjnych obserwacji wynika również, że kierowcy, którzy po raz pierwszy jadą przez przejazd kolejowy zazwyczaj stosują się do ustawionych tam znaków drogowych „STOP”. Niestety dość często zdarza się, że ci sami kierujący pokonując ten przejazd po raz kolejny popadają w rutynę i lekceważą znaki drogowe oraz bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Szczególnie jest to widoczne na przejazdach niestrzeżonych, na których ruch kolejowy odbywa się sporadycznie. W ubiegłym roku na terenie naszego województwa doszło 31 zdarzeń drogowych na terenie przejazdów kolejowych, z czego 15 na niestrzeżonych a 16 na przejazdach strzeżonych.

Na terenie naszego województwa znajduje się blisko 500 przejazdów kolejowych. Dlatego też funkcjonariusze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganie znaków drogowych w ich rejonie. To może ustrzec kierowców przed tragicznymi następstwami wypadków.

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl 

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony