Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jesienne porady dla rowerzystów

Data publikacji 28.10.2010
Jesień to utrudnione warunki jazdy, szczególnie dla rowerzystów. Hajnowscy policjanci radzą, jak bezpiecznie zachowywać się jesienią na drodze.

Zadbajmy o widoczność

Jeżdżąc na rowerze powinniśmy być widoczni dla innych uczestników ruchu. To, że my widzimy przejeżdżające samochody nie oznacza, że kierowcy widzą nas. Zwykle kierowcy dostrzegają rowerzystów w ostatniej chwili. Widzialność pogarsza się szczególnie w czasie deszczu, gdy asfalt jest mokry i mocno odbija światła samochodów, oślepiając kierowców. Ponadto światła samochodów jadących z przeciwka jeszcze pogarszają sytuację.

Zmierzch jest szczególnie niebezpieczną porą do jazdy na rowerze. O tej porze nie widać nieoświetlonego roweru i samego rowerzysty.

Z policyjnych obserwacji i statystyk wynika, że rowerzyści niestety często nie używają świateł. Na dodatek ubierają się w ciemną odzież. W takich warunkach o wypadek jest bardzo łatwo.

W myśl przepisów kodeksu rower powinien być wyposażony w światła:

-  z przodu - jedno światło białe lub żółte ciągłe.

-  z tyłu - jedno światło odblaskowe (nie może mieć kształtu trójkąta) oraz jedno światło pozycyjne, które może być migające.

Dopuszczalne jest też stosowanie świateł odblaskowych barwy żółtej:

-  zamontowanych na bocznych płaszczyznach koła z zastrzeżeniem, że z każdego boku roweru powinny być widoczne dwa światła: na kole przednim i tylnym

-  na pedałach roweru.

Odzież ostrzegawcza

Aby rowerzysta był widoczny, powinien pamiętać o odblaskowych dodatkach do ubioru. Opaski odblaskowe nałożone na nogi i ręce są widoczne dla kierowców z każdej niemal strony (zwłaszcza te na nogach, które podczas pedałowania od razu informują kierowcę, że przed nimi jedzie rowerzysta).

Zasady korzystania z drogi przez rowerzystę

Rowerzysta ma obowiązek korzystać z istniejącej drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych. Gdy nie ma drogi dla rowerów, wówczas rowerzysta powinien w pierwszej kolejności korzystać z pobocza, jednocześnie pamiętając o wciąż obowiązującej zasadzie nakazującej zrezygnować z jazdy poboczem, o ile jazda roweremutrudniłaby poruszanie się pieszych lub gdy pobocze nie nadaje się do jazdy. Dopiero w ostateczności, gdy nie ma drogi rowerowej i gdy rowerzysta nie może skorzystać z pobocza (ze względu na jego brak lub ze względu na stojące na nim pojazdy) możliwa jest jazda prawą stroną jezdni. Oczywiście kierujący rowerem powinien jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a w przypadku, gdy jedzie więcej niż jeden rower, powinny one poruszać się jeden za drugim.

-  rowerzysta może wyjątkowo skorzystać z chodnika., gdy:

- dozwolona prędkość dla pojazdów na jezdni przekracza 60 km/h,

- szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m.

-  jadąc po chodniku, rowerzysta powinien jechać powoli, zachowywać szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, czyli usuwać się z ich drogi zapewniając im swobodę korzystania z chodnika.

-  osoby dorosłe mogą wybrać się na przejażdżkę rowerową z dzieckiem poniżej 10 lat.

 

Opiekun dziecka może poruszać się wraz z nim po chodniku, jadąc powoli i ustępując miejsca pieszym.

źródło – oficer prasowy KPP w Hajnówce

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl 

 

 

 

Powrót na górę strony