Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Studenckie Punkty Interwencyjne

Data publikacji 18.11.2010

Dzisiaj o godz. 8:30 w sali konferencyjnej suwalskiej komendy, odbyło spotkanie na którym doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Policją a Prezydentem Miasta i Uczelniami  w sprawie rozpoczęcia III edycji Studenckich Punktów Interwencyjnych na rzecz przeciwdziałania bezdomności i żebractwu. W spotkaniu udział wziął również koordynator akcji z ramienia Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Corocznie w okresie zimowym obserwowany jest wyraźny wzrost zagrożenia życia i zdrowia osób bezdomnych i bezradnych. Z analizy dotychczasowych zdarzeń, dotyczących zamarznięć osób wynika, że w okresach znacznego spadku temperatur odnotowywane są przypadki nagłych zgonów wskutek wychłodzenia organizmu, a także w wyniku pożarów pomieszczeń, w których przebywały osoby bezdomne, starsze, czy też będące pod wpływem alkoholu.

Suwalska Policja zmierzając do wzbogacenia oferty usług pomocowych dla osób potrzebujących szczególnego wsparcia (osoby bezdomne oraz żebrzące) podejmuje kontynuację przedsięwzięcia na terenie miasta Suwałk alternatywnej formy działań, któremu nadano nazwę „Studenckie Punkty Interwencyjne”.

Podejmując działania określone w programie zamierzamy, oprócz udzielenia bezdomnym i żebrzącym doraźnego wsparcia i pomocy, uświadomić potrzebę zmian w swoim postępowaniu oraz wskazać, jak można to zmienić.

Dotychczasowe doświadczenia wynikające ze współpracy ze środowiskiem akademickim wskazują, iż zarówno przedstawiciele kadry naukowo – dydaktycznej, jak i sami studenci są aktywnymi sojusznikami działań na rzecz zapobiegania wielu negatywnym procesom społecznym, jakie aktualnie wszyscy dostrzegamy.

Zgodnie z założeniami, od listopada 2010r. do marca 2011r., studenci w asyście policjantów będą wizytowali miejsca przebywania osób bezdomnych  i żebrzących. Celem podejmowanych działań będzie:

  • wspieranie osób bezdomnych w trudnym dla nich okresie oraz motywowanie do korzystania z proponowanych form pomocy  (z noclegowni,  ciepłych posiłków);
  • udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej osobom wymagającym tego rodzaju wsparcia oraz zapewnienie pomocy lekarskiej w uzasadnionych przypadkach;
  • prowadzenie działalności informacyjnej, dot. zasad i form korzystania z usług placówek pomocowych na terenie miasta.

źródło – oficer prasowy KMP w Suwałkach

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony