Ratując życie, sam je stracił.
Do tragedii doszło wczoraj około godziny 16:30 na jeziorze Rajgrodzkim w rejonie plaży miejskiej. 7-letni chłopiec wszedł na częściowo zamarznięte jezioro. W pewnym momencie gdy był około
Podlascy policjanci pełniący służbę w rejonie akwenów wodnych są przeszkoleni z zakresu ratownictwa wodnego. Wiedzą jak pomóc osobie tonącej, do której trzeba dotrzeć po lodzie. Radiowozy wyposażone są w specjalne bojki do ratowania osób.
Wczorajsza tragedia to pierwszy tego typu przypadek w tym roku.
Aby uniknąć podobnych zdarzeń policjanci apelują o zachowanie
podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
-
Należy przestrzec dzieci, aby nie wchodziły na zamarznięte jeziora, rzeki czy stawy. Do zabawy na lodzie służą lodowiska i sztucznie utworzone ślizgawki. Nie ma bezpiecznego lodu. Nigdy nie ma pewności, że płyta lodowa jest gruba na całej powierzchni, że nie jest spękana lub uszkodzona w inny sposób.
-
Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku.
-
Poruszając się po lodzie nie wolno trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody wydostanie się na powierzchnię będzie utrudnione lub niemożliwe.
-
Jeśli osoba poruszająca się po lodzie usłyszy jego trzeszczenie, nie powinna się zatrzymywać, ale natychmiast zawrócić w kierunku brzegu.
Gdy lód załamie się pod nogami:
-
Starać się zachować spokój i próbować wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód.
-
Starać się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
Gdy chcemy przyjść z pomocą osobie, pod którą załamała się pokrywa lodowa:
-
Nie należy biec w kierunku takiej osoby, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
-
Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy udzielić jej pierwszej pomocy przedmedycznej: okryć czymś ciepłym i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia. Należy pamiętać, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować szok termiczny. Osobę taką bezwzględnie powinien zbadać lekarz.