Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie pozwólmy by sprawca pozostał bezkarny

Data publikacji 25.10.2007

Rozszerzenie strefy Schengen o Polskę i inne nowe państwa członkowskie. Taki tytuł miała konferencja zorganizowana dzisiaj w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Białymstoku. W spotkaniu poświęconym przygotowaniom oraz konsekwencjom wstąpienia Polski do strefy Schengen wzięli udział między innymi posłanki do Parlamentu Europejskiego - profesor Barbara Kudrycka i profesor Genowefa Grabowska, oraz szefowie podlaskich służb mundurowych - Policji, Straży Granicznej i Izby Celnej. Aula WSAP pełna była uczestniczących w debacie studentów i zaproszonych gości. Konferencja zainaugurowana została Hymnem Unii Europejskiej - Odą do radości w wykonaniu Chóru Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. Wśród wielu poruszanych zagadnień dyskutowano między innymi na temat stanu przygotowań Polski do wejścia do strefy Schengen oraz szans i wyzwań, które stoją przed członkami Unii. Karol Reczkin, ekspert reprezentujący Centrum Europejskie Natolin powiedział, że niewątpliwymi "bohaterami" wejścia Polski do Schengen są rzesze funkcjonariuszy Policji Izby Celnej i Straży Granicznej. To właśnie dzięki ich pracy, a przede wszystkim wiedzy i umiejętnościom wrześniowa kontrola przeprowadzona przez unijnych ekspertów wysoko oceniła stan gotowość naszego kraju. Uczestnicy konferencji interesowali się między innymi jakie są zagrożenia bezpieczeństwa obywateli wynikające z otwarcia granic wewnętrznych , co pozwoli przeciwdziałać tym zagrożeniom oraz jak układa się współpraca ze służba mi krajów sąsiednich.

Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku odpowiadając na pytania dotyczące pracy podlaskiej Policji zapewnił, że jest ona przygotowana do pracy w strefie Schengen. Nie dość, że spełniamy wszystkie postawione przed nami wymagania w zakresie wyposażenia w nowoczesny sprzęt oraz odpowiednio wyszkoloną i przygotowaną kadrę, to poszliśmy duży krok do przodu - powiedział inspektor Roman Popow. Od kilku lat współpracujemy z litewskimi policjantami. Przez ten czas doskonale poznaliśmy warunki i zasady, w których funkcjonują nasze służby. Stworzyliśmy systemowe rozwiązania współpracy począwszy od stworzenia na granicy punktu kontaktowego, poprzez wymianę doświadczeń i informacji, skończywszy na jasnych i czytelnych zasadach współdziałania w sytuacjach gdy doszło do popełnienia przestępstwa i niezbędny jest pościg transgraniczny. Nie powinno też nikogo dziwić, że niebawem w strefie przygranicznej spotkamy wspólne, polsko - litewskie patrole - dodał komendant Popow.

Szefowie podlaskich służb byli zgodni, że wejście Polski do strefy Schengen wpłynie na przyspieszenie działania oraz likwidację wielu barier i utrudnień w ściganiu przestępczości międzynarodowej. Unia będzie bezpieczna i całkowicie otwarta krajów członkowskich.

Powrót na górę strony