Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsza leśna bimbrownia w tym roku

Data publikacji 20.02.2006

W poniedziałek (20.02.2006 r.) rano niedaleko wsi Królowe Stojło koło Gródka policjanci z białostockiej komendy miejskiej zatrzymali na gorącym uczynku nielegalnego wyrobu alkoholu dwóch mieszkańców pobliskich wsi w wieku 38 i 51-lat. W bimbrowni znaleziono 4 zbiorniki z zacierem o pojemności 1400 litrów każdy, kocioł do jego destylacji o mocy 3,5 kw, oraz 2 kompletne linie produkcyjne i kilka metrów sześciennych nielegalnie pozyskanego drzewa, służącego jako opał do produkcji bimbru.

Postępowanie prowadzone przez policjantów z Gródka z pewnością odpowie na pytanie jak długo zatrzymani mężczyźni trudnili się tym procederem. Zabezpieczona na miejscu przestępstwa aparatura do nielegalnej produkcji alkoholu została zniszczona. Sprawcy dobrowolnie poddali się karze. Jej wymiar został określony na 1.500 zł. grzywny oraz 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata.

 W ubiegłym roku podlascy policjanci zlikwidowali kilkadziesiąt leśnych i przydomowych bimbrowni.   

Specyfiką  nielegalnej produkcji alkoholu w północno-wschodniej Polsce są leśne bimbrownie. Ostępy leśne Puszczy Knyszyńskiej w okolicach Czarnej Białostockiej i Gródka to dwa największe tzw. zagłębia bimbrownicze. W Podlaskim tradycje uprawiania tego procederu sięgają nawet czasów carskich. Czasami uczestniczą w nim całe leśne osady bądź rodziny.

Hermetyczność środowiska producentów, a także fakt, że produkcja odbywa się z dala od ludzkich siedzib w obszarach niedostępnych powoduje, że wykrywanie tego typu przestępstw jest trudne.

Mimo coraz sprawniejszego zatrzymywania sprawców leśnego bimbrownictwa, chęć zysku oraz... tradycja wydają się być silniejsze od konsekwencji prawnych tych czynów. Potwierdzeniem tego jest ujawnianie kolejnych leśnych bimbrowni i zatrzymywanie kolejnych bimbrowników. 

 

Powrót na górę strony