Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Od 1 marca jeździmy bez świateł

Data publikacji 28.02.2006

Od 1 marca nie ma obowiązku jazdy na światłach w dzień. Pomimo tego, zachęcamy wszystkich kierujących do włączania świateł podczas jazdy. Pomaga to zaakcentować naszą obecność na drodze, jesteśmy bardziej widoczni i wcześniej zauważalni przez innych uczestników ruchu.

 

„okresie jesienno – zimowym”, trwającym od 1 października do ostatniego dnia lutego kierujący pojazdami są obowiązani do używania świateł mijania podczas jazdy przez całą dobę. W czasie od świtu do zmierzchu, w warunkach dobrej widoczności zamiast świateł mijania można używać świateł do jazdy dziennej.

 

Światła mijania

 

Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym światła mijania włączamy zawsze, gdy poruszamy się po drodze w czasie „od zmierzchu do świtu”, podczas jazdy w tunelu oraz w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (deszcz, śnieg, grad, mgła). Kierujący motocyklami i motorowerami mają obowiązek jazdy na światłach przez cały rok.

 

Światła drogowe

 

Świateł drogowych można używać w nocy, na nie oświetlonych drogach (- a więc również w obszarze zabudowanym) zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi – o ile nie oślepi to innych kierujących lub pieszych idących w kolumnie. Światła drogowe zawsze należy zmienić na mijania, w razie zbliżania się pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka lub do pojazdu poprzedzającego.

Sygnału świetlnego lub dźwiękowego (tzw. „błyskanie, „miganie” światłami drogowymi) można używać tylko w  razie konieczności ostrzeżenia innych uczestników ruchu o grożącym im na drodze niebezpieczeństwie.

 

Światła awaryjne – sygnalizowanie awaryjnego postoju pojazdu

 

Światła te służą do sygnalizowania na drodze awarii pojazdu lub innego niebezpieczeństwa (np. zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego, utrudnień w ruchu itp.). Obowiązek sygnalizowania awaryjnego postoju pojazdu istnieje również na:

  • autostradzie oraz drodze ekspresowej (gdzie zatrzymanie w innym miejscu niż do tego celu wyznaczone jest zabronione)
  • podczas postoju na jezdni poza obszarem zabudowanym, na której obowiązuje zakaz postoju
  • podczas postoju na poboczu drogi poza obszarem zabudowanym – wówczas, gdy pojazd nie jest widoczny
  • w przypadku postoju na jezdni w miejscu, gdzie jest on zabroniony.

Niedopuszczalne jest włączenie w pojeździe holującym lub holowanym świateł awaryjnych (uniemożliwia to przede wszystkim innym uczestnikom ruchu odebrania informacji o zamiarze skrętu tych aut).

 

           Barwa świateł

 

Światła mijania i drogowe powinny mieć barwę białą lub żółtą. Niektórzy (najczęściej osoby należące do grupy „młodych kierowców”) używają tzw. „nakładek” na światła mijania, które powodują, że światła te „świecą” na niebiesko, bądź też montują w dyszach spryskiwaczy diody koloru niebieskiego.

Podobnie rzecz ma się z oświetleniem tablicy rejestracyjnej;  powinno ono być białe.

Kolor niebieski na drodze jest zarezerwowany dla pojazdów uprzywilejowanych, uczestniczących w akcjach związanych z ratowaniem życia, zdrowia lub mienia ludzi. Wyposażanie innych pojazdów w takie światła jest zabronione i w każdym przypadku skutkuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz mandatem karnym.

Powrót na górę strony