Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów – wciąż próbują!!!

Data publikacji 23.12.2014

Oszust zadzwonił do swojej ofiary i podając się za policjanta CBŚ próbował wyłudzić od 70-latka jego oszczędności. Na szczęście starszy mężczyzna zorientował się, że to próba wyłudzenia pieniędzy i się rozłączył.

Wczoraj około godziny 14.30 do 70-letniego mieszkańca Białegostoku zadzwonił telefon. Rozmówca przedstawił się, jako policjant Centralnego Biura Śledczego i poinformował mężczyznę, że został zatrzymany jego kuzyn, który zajmował się podrabianiem dowodów osobistych. Jednym z fałszywych dokumentów miał być dowód żony 70-latka. Następnie głos w słuchawce kazał mu iść do banku i pobrać oszczędności, aby nie stracić ich w wyniku wypłacenia pieniędzy przez osobę korzystającą z tego dowodu. Zaniepokojony tym faktem starszy mężczyzna poszedł do banku i pobrał gotówkę. Wtedy rzekomy oficer CBŚ nakazał swojej ofierze, aby udała się pod wskazany adres, a potem pod następny i w tym czasie nie rozłączała rozmowy telefonicznej. Wtedy 70-latek zorientował się, że to próba wyłudzenia pieniędzy i się rozłączył. Potem o całym zdarzeniu poinformował białostockich policjantów, którzy teraz szukają oszusta.

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, wnuczki, kuzyna… z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba. Może zdarzyć się, że chcąc się uwiarygodnić powołują się na urzędnika, w tym również za policjanta, czy jak w opisanym przypadku – za oficera CBŚ.

Policja apeluje! Pamiętajmy, że  zasada „ograniczonego zaufania”  w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów. Dorośli, szczególnie osoby starsze często o niej zapominają, w wyniku własnej łatwowierności. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywanie się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów, jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku nagłej prośby o pieniądze, zawsze należy:

  • skontaktować się osobiście z osobą podającą się za naszego krewnego, a w przypadku rzekomego policjanta z najbliższą jednostką Policji dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112
  • nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści
  • potwierdzić informację  u innych członków naszej rodziny.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

NIE DAJMY SIĘ OSZUKAĆ!!

Uwaga na oszustów "na policjanta" (tu czytaj więcej)

Uwaga na oszustów "na wnuczka" (tu czytaj więcej)

Uwaga na oszustów "na majstra" (tu czytaj więcej)

Uwaga na oszustów "na urzędnika" (tu czytaj więcej)

Uwaga na oszustów "na obcokrajowca" (tu czytaj więcej)

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony