Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania „Nie ufaj bezGRANICznie" w powiecie wysokomazowieckim

Data publikacji 20.10.2015

Wysokomazowieccy policjanci po raz kolejny rozpoczęli działania profilaktyczne pod nazwą "Nie ufaj bezGRANICznie". W trakcie spotkań z młodzieżą mundurowi przedstawiają niebezpieczeństwa, z jakimi młodzi ludzie mogą się spotkać w czasie pobytu za granicą. Zwracają uwagę na problemy związane z handlem ludźmi, obozami pracy, czy nielegalnym zatrudnieniem.

Wysokomazowieccy policjanci kolejny raz prowadzą kampanię informacyjną pod nazwą "Nie ufaj bezGRANICznie". Wczoraj  spotkali się z młodzieżą w  Zespole Szkół Rolniczych w Krzyżewie. Działania te mają na celu pokazanie młodym ludziom zagrożeń związanych z wyjazdem i pracą za granicą. Bardzo ważne jest uświadamianie, że handel ludźmi jest zbrodnią i pozostaje zbrodnią nawet wtedy, gdy odbywa się za zgodą ofiary. Współczesne niewolnictwo może przybierać formę wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków. Funkcjonariusze w czasie spotkania z młodzieżą zwrócili uwagę na problemy związane z nielegalnym zatrudnieniem, obozami pracy oraz handlem ludźmi. Podkreślali, że nieznajomość języka kraju, do którego chcemy wyjechać powoduje, że potencjalny pracodawca może nas łatwo oszukać. Dlatego bardzo ważne jest, aby znać adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu, bądź innej placówki, gdzie w razie jakichkolwiek kłopotów otrzymamy pomoc. Uczestnicy spotkania usłyszeli od policjantów wiele praktycznych porad, które dotyczyły tego, co należy zrobić zanim wyjedziemy za granicę. Mundurowi podkreślali, że najskuteczniejszą profilaktyką jest wzmożona czujność, która wynika z posiadanej wiedzy.

Pamiętaj zanim wyjedziesz do pracy:

  • sprawdź czy praca jest legalna;
  • poinformuj rodzinę gdzie wyjeżdżasz;
  • przeczytaj dokładnie dokumenty, które podpisujesz;
  • sprawdź pośrednika pracy;
  • upewnij się czy pracodawca istnieje;
  • dowiedz się jak najwięcej od pośrednika.

 źródło – oficer prasowy KPP w Wysokiem Mazowieckiem

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony