Uwaga mieszkańcy - oszuści znów atakują! - Aktualności -  Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga mieszkańcy - oszuści znów atakują!

Data publikacji 16.02.2016

Policjanci z Białegostoku ponownie apelują do mieszkańców miasta i powiatu o ostrożność! Tylko wczorajszego dnia na terenie Białegostoku oszuści próbowali wyłudzić oszczędności od 16 starszych osób. Na szczęście żadna z nich, nie dała się nabrać przestępcom.

Schemat wczorajszego postępowania oszustów był następujący, na telefon stacjonarny dzwoniła osoba i przedstawiała się jako córka/syn/synowa. Głos w słuchawce informował swego rozmówcę o wypadku drogowym, w którym brał udział i w związku z tym tragicznym zdarzeniem - nagłej potrzebie finansowego wsparcia. W dniu wczorajszym oszuści prosili o kwotę powyżej 80 tysięcy. Na szczęście w żadnym przypadku nie udało im się przekonać swego rozmówcy do przekazania im pieniędzy. Mieszkańcy miasta postępowali rozważnie, nie dając się tym samym naciągnać przestępcom i natychmiast kończyli rozmowę, rozłączając się.

Bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać!

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim zawsze należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy też z banku wszystkich swoich oszczędności.

Zawsze w tego typu sytuacjach zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która przed chwilą prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodność naszego rozmówcy. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe, że zachowujemy się rozsądnie i rozważnie. Nigdy też w przypadku podejmowania finansowych decyzji nie ulegajmy presji czasu.

W przypadku, gdy głos w słuchawce podaje się za policjanta - pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy! Nie wdawajmy się też w dialog z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować  -powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub dobrych znajomych.

Policjanci apelują także do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy, przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im jak zachować się w takiej sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, obiady świąteczne, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie samotnym seniorom, którzy funkcjonują w naszym otoczeniu.

Pamiętajmy – jedynie zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności życia niejednokrotnie zbieranych latami.

Zawsze bądźmy ostrożni i czujni! Nie dajmy się oszukać!

źródło – KMP w Białymstoku

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl