Sezon na podlaskich wodach dobiega końca – podsumowanie działań Policji
Od początku maja br. policyjni motorowodniacy z komend miejskich i powiatowych Policji, funkcjonariusze pełniący służbę w patrolach zmotoryzowanych, pieszych, a także rowerowych czuwali nad bezpieczeństwem osób wypoczywających nad wodą na terenie województwa podlaskiego. W trakcie sezonu turystycznego podlaska Policja odnotowała 3 utonięcia, czyli o 19 mniej niż w ubiegłym sezonie.
Przed rozpoczęciem sezonu letniego, policjanci z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego wykonujący zadania na wodach i terenach przywodnych oraz dowódcy jednostek ratowniczo – gaśniczych, a także specjalistycznych grup ratownictwa wodno – nurkowego Państwowej Straży Pożarnej szkolili się z zakresu umiejętności ratownictwa wodnego w Rajgrodzie na terenie Ośrodka Szkolenia WOPR „TAMA”. Uczestnicy szkolenia pod okiem instruktorów z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego doskonalili, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i łodzi, swoją wiedzę i umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego, nurkowania i pierwszej pomocy przedmedycznej. W tym dniu Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński oraz Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Pan inspektor Daniel Kołnierowicz wizytowali Ośrodek „Tama”, gdzie gościom zaprezentowany został między innymi specjalny pokaz ratownictwa wodnego przeprowadzony przez policjantów, strażaków i ratowników WOPR.
Dodatkowo, na wodach jeziora Wigry zostały zorganizowane prze podlaską Policję ćwiczenia pod kryptonimem „WINGRIS 2016”. W Przedsięwzięciu, w którym bezpośrednio uczestniczyło przeszło 100 – osobowa grupa funkcjonariuszy podlaskiej Policji, Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, a także członków: Grupy Ratowniczej „Nadzieja” z Łomży, ratowników WOPR i Strażników wigierskiego Parku Narodowego również przyglądał się Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński wraz z szefami współdziałających służb. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie sprawności organizacyjnej, umiejętności i zasad współdziałania pomiędzy podmiotami w zakresie: koordynacji działań w przypadku nielegalnego przekroczenia granicy, prowadzenia działań pościgowych za uzbrojonymi osobami, które nie zatrzymały się do kontroli granicznej, jak również negocjacji w sytuacji zakładniczej, zatrzymania uzbrojonych uciekinierów, a także działań ratowniczych.
Podczas trwania sezonu wakacyjnego, funkcjonariusze garnizonu podlaskiego prowadzili działalność profilaktyczną pn. „Bezpieczna Woda 2016”, mającą na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku na wodach i terenach przywodnych oraz w miejscach o nasilonym ruchu turystycznym. Mundurowi odpowiedzialni za zadania w zakresie profilaktyki wspólnie z dzielnicowymi, prowadzili działania profilaktyczno – informacyjne ukierunkowane na uświadamianie zagrożeń związanych z wypoczynkiem nad wodą. Do przedmiotowych przedsięwzięć zaangażowały się także podmioty pozapolicyjne mające w zakresie swoich właściwości podejmowanie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w obszarze ratownictwa na wodach. W trakcie działań nad bezpieczeństwem czuwało blisko 656 funkcjonariuszy, w tym policyjne patrole rowerowe. Wykorzystano w nich także radiowozy, quady oraz policyjne jednostki pływające. Policjanci wylegitymowali blisko 1200 osób, skontrolowali: 348 jednostek pływających, 142 kąpieliska strzeżone i 987 niestrzeżonych, 165 pojazdów, 620 osoby poddano badaniom stanu trzeźwości. Ujawniono 258 wykroczenia, w tym z ustawy o rybactwie śródlądowym, ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz Kodeksu wykroczeń. Funkcjonariusze z patroli wodnych w trakcie sezonu uratowali od utonięcia 11 osób.
Prowadzone były również działania pn. „Łowisko”, których celem było w szczególności kontrolowanie przestrzegania porządku i bezpieczeństwa przez łowiących ryby z jednostek pływających i brzegu, w tym posiadania zezwoleń i innych dokumentów uprawniających do amatorskiego połowu ryb. W przedsięwzięcie zaangażowały się również PZW, PSR, strażnicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, Wigierskiego Parku Narodowego, Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie oraz Nadleśnictwo Stawiski. Do działań skierowano 124 funkcjonariuszy pełniących służbę w patrolach rowerowych, z wykorzystaniem radiowozów oraz quadów, w tym także 15 policjantów pełniło służbę na 10 policyjnych jednostkach pływających. Policjanci legitymowali 294 osoby, skontrolowali 86 pojazdów. Funkcjonariusze skontrolowali 41 jednostek pływających, 70 osób poddano badaniom stanu trzeźwości. Dodatkowo ujawniono 30 wykroczeń, w tym z ustawy o rybactwie śródlądowym oraz ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Funkcjonariusze zabezpieczyli sieci typu „drygawica” o dł. ok. 20 m, żaki oraz zatrzymali trzech sprawców prowadzenia pojazdów w stanie nietrzeźwości.
Wodne patrole będą działały do końca września br. Policjanci na wodach województwa podlaskiego oprócz patrolowania kąpielisk, w przypadku zaistnienia takiej konieczności będą także podejmować inne czynności.
* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl