Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zawinili kierowcy

Data publikacji 13.09.2016

Pieszy i kierowca motocykla ranni - to bilans tylko wczorajszego popołudnia. W obu przypadkach zawinili kierowcy. Apelujemy o rozwagę i ostrożność, tym bardziej, że zbliża się okres jesienny!

Wczoraj po południu doszło do dwóch wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Pierwszy z nich miał miejsce o godzinie 15:00 w Łapach. Kierujący fiatem 74-latek potrącił przechodzącego po przejściu dla pieszych 18-latka. Nastolatek z urazem głowy, jamy brzusznej i ręki trafił do szpitala. Do drugiego zdarzenia drogowego doszło godzinę później na Szosie Kruszewskiej. W tym przypadku 23-letni kierowca opla wyjeżdżając z Choroszczy nie ustąpił pierwszeństwa 54-letniemu motocykliście. Ofiara z urazem głowy, nogi i klatki piersiowej również trafiła do szpitala.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność, tym bardziej, że zbliża się okres jesienny!

Pamiętajmy!

Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. Dlatego tak samo jak kierowca, musi być skoncentrowany i dla własnego bezpieczeństwa stosować zasadę ograniczonego zaufania, tzn. zdawać sobie sprawę, że prowadzący auto może go nie zauważyć lub nie ustąpić mu pierwszeństwa. Natomiast kierowcy muszą mieć świadomość, że pieszy w konfrontacji z samochodem ma małe szanse przeżycia. Bezpieczeństwo pieszych w dużej mierze zależy od nich samych. Często do wypadków, w których biorą udział piesi dochodzi na przejściach lub poboczach. Bardzo niebezpieczne jest także przebieganie przez jezdnię. Wielokrotnie osoby te na skutek zdarzenia doznają ciężkich obrażeń, a w niektórych przypadkach nawet giną na miejscu. Nieprzestrzeganie lub lekceważenie przepisów ruchu drogowego zarówno przez pieszych, jak i kierowców, brak prawidłowych zachowań wobec obu grup – to najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego policjanci apelują do pieszych o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

• żeby widzieć nadjeżdżający z przeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi;

• przez jezdnię przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy gwałtownie na jezdnię;

• należy zaopatrzyć się w elementy odblaskowe lub latarkę, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory odzieży powodują, że kierowca widzi pieszego dopiero w ostatnim momencie.

Motocyklista w konfrontacji z samochodem bądź nieruchomą przeszkodą zazwyczaj nie ma szans. Przed urazami chroni go jedynie kask, profesjonalny strój, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Od właściwego ubioru często zależy zdrowie, a nawet życie motocyklisty.

Kilka elementów, które mogą poprawić bezpieczeństwo szczególnie rozpoczynających przygodę z jednośladem:

Poznajmy swój motocykl w różnych warunkach pogodowych, jak i podczas jazdy przy różnych prędkościach oraz zachowanie się jego podczas sytuacji kryzysowych tj. gwałtownego hamowania, omijania przeszkody, zmiany kierunku jazdy w zakręcie.

Staraj się nie hamować w zakręcie, zrób to przed zakrętem, w zakręt trzeba już wchodzić z bezpieczną prędkością. Nigdy nie wyprzedzaj na skrzyżowaniach. wyprzedzaniu na zjazdach z dróg np. polnych

Zasada ograniczonego zaufania do innych kierujących powinna być pomnożona razy 10 w stosunku do tej zasady podczas jazdy samochodem.

Nie oszczędzaj na oponach oraz na stroju motocyklisty to te elementy mogą Ci uratować życie i zdrowie, jazda w klapkach i krótkich spodenkach nie świadczy dobrze o Twoim profesjonalnym podejściu do zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Pamiętaj, jesteś dużo mniej widzialny na drodze niż inne pojazdy. Nie wyprzedzaj, nie omijaj innych uczestników ruchu z dużą różnicą prędkości pomiędzy wyprzedzającym a wyprzedzanym – oni po prostu mogą Cię nie widzieć.

Jazda z dużymi prędkościami nie jest ani przyjemna ani bezpieczna. Pamiętaj, na każdym zakręcie może być wysypany piach lub rozlany olej lub inna śliska substancja.

Na drodze wszyscy jesteśmy równi, nie trzeba nikomu nic udowadniać, nie należy przeceniać własnych możliwości i zawsze mierzyć siły na zamiary.

Ważne jest, aby motocykl utrzymywać w nienagannym stanie technicznym przez cały okres jego użytkowania, jak i po zakończeniu sezonu. Natomiast przed samym sezonem należy bezwzględnie  dokonać dokładnego przeglądu stanu technicznego motocykla, zwracając szczególną uwagę na jego układ hamulcowy (klocki hamulcowe, płyn hamulcowy), jego stan ogumienia oraz układ napędowy. Należy dokonać wymiany płynów eksploatacyjnych, zgodnie z danymi technicznymi pojazdu. Zawieszenie motocykla jest także istotnym elementem wymagającym sprawdzenia m.in. pod kątem ewentualnych luzów i wycieków.

Nie tylko niechronieni uczestnicy ruchu drogowego  powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy powinni również zachować maksimum ostrożności:

• zwalniać i zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych, w momencie kiedy pieszy sygnalizuje zamiar przejścia;

• nie wyprzedzać i nie omijać innych pojazdów na przejściach, gdzie może łatwo dojść do potrącenia;

• nie zjeżdżać nagle na pobocze, szczególnie w porze wieczornej;

• jeździć z dozwoloną i dostosowaną do warunków drogowych prędkością, by móc w sytuacji kryzysowej odpowiednio wcześnie zareagować.

 

Do wszystkich uczestników dróg apelujemy o zdrowy rozsądek!  Pamiętajmy, życie jest tylko jedno!

 

 

źródło – KMP w Białymstoku

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Powrót na górę strony