Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obchody Święta Niepodległości w Augustowie

Data publikacji 11.11.2016

Dzisiaj w Augustowie odbyły się obchody związane z upamiętnieniem 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach udział wziął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Pan nadinsp. Daniel Kołnierowicz oraz szefowie innych podlaskich służb mundurowych, samorządowcy i liczni zaproszeni goście oraz społeczność Augustowa.

Dzisiaj w Augustowie uczczono 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość z tej okazji rozpoczęła się Mszą Świętą w intencji ojczyzny, celebrowaną przez Biskupa Diecezji Ełckiej Jerzego Mazura, w Bazylice Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. W mszy uczestniczyły kompanie honorowe Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz poczty sztandarowe szkół i społeczności powiatu augustowskiego. W tegorocznych uroczystościach uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Pan nadinsp. Daniel Kołnierowicz, Komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk SG Grzegorz Biziuk, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Wendt, dowódca 14 Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w Suwałkach ppłk Waldemar Siedlecki oraz kierownictwo Służby Celnej, Inspektoratu Transportu Drogowego i Służby Więziennej. Po Mszy Świętej dalsze obchody przeniosły się na augustowski Rynek Zygmunta Augusta, gdzie w obecności licznych zaproszonych gości i mieszkańców odbył się uroczysty apel. W jego trakcie zgromadzeni wysłuchali wystąpienia Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Pana Ministra Jarosława Zielińskiego. Kolejnym punktem było odczytanie niepodległościowego Apelu Pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu żołnierzy 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej. W dalszej kolejności Pan Minister Jarosław Zieliński, w asyście szefów wojewódzkich służb mundurowych złożył kwiaty pod pomnikiem „BÓG HONOR OJCZYZNA” . Kwiaty złożyli również przedstawiciele województwa podlaskiego, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, oraz społeczność Augustowa. Dodatkowym elementem uświetniającym uroczystość była oddana przez Pana Ministra salwa armatnia oraz przelot śmigłowca, z którego zostało rozsypane biało–czerwone konfetti. Apel zakończył się defiladą oraz występem orkiestry dętej.    

Po oficjalnych obchodach wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na teren plaży przy amfiteatrze w Augustowie. Tam odbył się Bieg Niepodległości o Puchar Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W zawodach wzięli udział reprezentanci służb mundurowych oraz młodzież podlaskich szkół ponadgimnazjalnych, w tym uczniowie klas mundurowych. Dodatkową atrakcją była prezentacja sprzętu i wyposażenia jakimi dysponują służby mundurowe. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Augustowie zorganizowali tam również stoisko promujące Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie zgromadzeni mogli zasięgnąć porad w zakresie korzystania z tego nowego narzędzia Policji. Na zakończenie plenerowego festynu, przy dźwiękach orkiestry dętej, Pan Minister w towarzystwie małżonki wręczyli nagrody zwycięzcom biegu.

Klasyfikacja przedstawia się następująco:

W kategorii dziewczęta:

1 miejsce – Katarzyna Buńkowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach

2 miejsce – Marta Krasińska z Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie

3 miejsce – Patrycja Januszewska z gimnazjum w Mońkach

W kategorii chłopcy:

1 miejsce – Daniel Baranowski z I LO w Augustowie

2 miejsce – Jakub Sobolewski z I LO w Augustowie

3 miejsce – Tomasz Krakowski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach

W kategorii kobiety:

1 miejsce – st. sierż. Anna Wojtulewicz - Komenda Miejska Policji w Białymstoku

2 miejsce Barbara Szyszko – Straż Leśna

3 miejsce Barbara Wasiluk - Inspekcja Transportu Drogowego

W kategorii mężczyźni:

1 miejsce – Policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku

2 miejsce – Wojciech Sztabiński – Straż Leśna

3 miejsce Henryk Hołdyński – Państwowa Straż Pożarna w Sejnach

* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl

Film Film


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Film (format flv - rozmiar 26.44 MB)

Film Film

Pobierz plik Film (format mp4 - rozmiar 24.35 MB)

Powrót na górę strony