Policjanci rozmawiają o bezpieczeństwie
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, jako doskonałe narzędzie w eliminowaniu negatywnych zjawisk, rola dzielnicowego, jako policjanta pierwszego kontaktu, współpraca z Policją na rzecz wspólnego dbania o bezpieczeństwo oraz konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu – to główne tematy poruszane wczoraj na spotkaniach funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku z nauczycielami i studentami.
Podlascy policjanci cyklicznie spotykają się z mieszkańcami województwa, aby wspólnie rozmawiać z nimi o bezpieczeństwie i negatywnych zjawiskach, które są najbardziej dokuczliwe społecznie. Podczas takich wizyt mundurowi systematycznie zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – internetowej aplikacji, która jest bardzo dobrą platformą wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem i policjantami oraz doskonałym narzędziem wspomagającym funkcjonariuszy w eliminowaniu uciążliwych społecznie zachowań. Mundurowi promując „mapę” wykorzystują różne możliwe okazje. Jedną z nich była odbywająca się wczoraj w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku konferencja informacyjno – szkoleniowa, w której uczestniczyli także policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. W trakcie tej wizyty funkcjonariusze przedstawili przede wszystkim sposób działania i korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz korzyści płynące z działań wspólnie podejmowanych na rzecz podnoszenia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu. Ponadto mundurowi mówili o roli dzielnicowego, jako policjanta pierwszego kontaktu, którego głównym zadaniem jest pomoc wszystkim osobom jej potrzebującym. Dodatkowo funkcjonariusze, wykorzystując możliwość rozmowy z nauczycielami, zachęcali ich do współpracy z Policją, szczególnie w zakresie zapobiegania negatywnym zjawiskom w szkołach i demoralizacji. W związku z tym, że takie konferencje kadry pedagogicznej będą odbywać się także na terenie innych powiatów, policjanci korzystając z tych okazji będą omawiać podobne tematy z uczestniczącymi w nich nauczycielami.
Także wczoraj, tym razem w Auli Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego i Prewencji KWP w Białymstoku wzięli udział w kolejnym spotkaniu dotyczącym bezpieczeństwa, w tym przypadku związanym z konsekwencjami prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Jego głównym celem było omówienie z uczestniczącymi w nim studentami różnic w kwalifikowaniu takich zachowań, jako wykroczeń, bądź przestępstw, w zależności od poziomu zawartości alkoholu w organizmie, ale także i rodzaju pojazdu, którym poruszał się sprawca. Ponadto bardzo ważnym elementem omawianym przez policjantów były skutki prawne i przede wszystkim zagrożenie na drodze spowodowane przez kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Studenci dowiedzieli się też o urządzeniach i sposobach badania stanu trzeźwości kierujących, także pod kątem zażywania środków odurzających. Na zakończenie swojej wizyty funkcjonariusze zaprezentowali również specjalny film z eksperymentu, pokazujący ogromne różnice w zachowaniu kierowców trzeźwych, a tych znajdujących się pod wpływem alkoholu oraz jak tragiczne mogą być skutki nieodpowiedzialności za kierownicą.
* wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.podlaska.policja.gov.pl