Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Kręci mnie bezpieczeństwo” – tym razem na białostockim osiedlu Słoneczny Stok

Data publikacji 01.07.2017

Na terenie jednego z białostockich osiedli przeprowadzono kolejne przedsięwzięcie profilaktyczno-edukacyjne w ramach ogólnopolskiej akcji zainaugurowanej w kwietniu przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka – pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie rowerzystów, którzy stanowią coraz liczniejszą grupę użytkowników dróg.

Na białostockim osiedlu Słoneczny Stok, wczoraj, policjanci z Wydziałów Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Białymstoku, a także dzielnicowi Komisariatu Policji III wzięli udział w festynie rodzinnym zorganizowanym w ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Przedsięwzięcie - to kolejny już element realizacji w województwie podlaskim tej ogólnopolskiej inicjatywy, tym razem prowadzony przez przedstawicieli Policji i specjalistów z Oddziału Białostockiego Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA. Wczorajsze spotkanie z mieszkańcami, to przede wszystkim upowszechnianie zasad związanych z bezpiecznym podróżowaniem na rowerze, prezentacja lokalnej społeczności sprzętu będącego na wyposażeniu policjantów pionu ruchu drogowego, a także możliwość oznakowania roweru w specjalnym punkcie – gdzie dyżur pełnili dzielnicowi z białostockiego Komisariatu Policji III. Z kolei współorganizatorzy dzisiejszej profilaktyczno-edukacyjnej inicjatywy – pedagodzy i animatorzy „Klanzy” oferowali mieszkańcom różnego rodzaju gry integrujące całe środowisko, sprzęt cyrkowy, stoiska kreatywnego i zarazem twórczego spędzania czasu wolnego. Ponadto na odwiedzających czekały liczne niespodzianki przygotowane przez miejscowe instytucje.

Wszystko po to, by efektywnie współdziałać lokalnie na rzecz bezpieczeństwa, edukować uczestników ruchu drogowego (pieszych, rowerzystów oraz kierowców) z zakresu bezpiecznego i zgodnego z prawem postępowania a jednocześnie uwrażliwiać „na innych”. Ponadto, uczyć społeczność – pozytywnej aktywności opartej na zasadach bezpieczeństwa i wzajemnej współpracy oraz promować rower – jako alternatywny i służący zdrowiu środek transportu.  

Funkcjonariusze przypominają najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się rowerzystów po drogach .

Rowerzysta w świetle „Kodeksu drogowego” to kierujący, i tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego. W przypadku naruszenia tych przepisów odpowiada na ogólnych zasadach i może być na niego nałożona grzywna w postaci mandatu karnego lub w postępowaniu przed sądem. Działania prowadzone przez Policję nie ograniczają się jedynie do karania. Rowerzyści są informowani o przepisach ruchu drogowego i zagrożeniach wynikających z niestosowania się do prawa. Podczas codziennej służby policjanci uświadamiają kierujących jednośladami, jak ważną rolę w ich bezpieczeństwie odgrywają elementy odblaskowe i kaski ochronne. 

Pamiętajmy, że rozpoczęcie sezonu rowerowego powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego nim, jak i innych użytkowników dróg. To również dobry moment na sprawdzenie, czy obowiązkowe wyposażenie jest sprawne i „na miejscu” czyli:

- co najmniej jeden sprawny hamulec,

- dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,

- z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające,

- z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt.

Rowerzyści muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów „Kodeksu drogowego”. Dziecko, które nie ukończyło 10 lat może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast po ukończeniu 10 roku życia może jeździć rowerem po drogach po uzyskaniu „pierwszego prawa jazdy” czyli karty rowerowej.

 

 

Powrót na górę strony